Klorhex Oral Sprey

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Klorheksidin glukonat‘ tır. Klorhex Oral Sprey, ağız içindeki mikropları öldürücü ve gelişmelerini engelleyici (antiseptik) etkiler gösterir. Klorhex, diş eti iltihabının  giderilmesi ve önlenmesi; ağız ve boğaz bölgesindeki operasyonlardan sonra ağız hijyeninin sağlanması;  diş ile ilgili operasyonlardan sonra diş eti iyileşmesinin hızlanması; diş plakları oluşumunun önlenmesi;  protez kullanımından dolayı oluşan ağız içi iltihapları; diş çekimi ve diş tedavilerinde tedaviye yardımcı olmak; ağız içi yüzeylerinin iltihaplanması; küçük aftlar; boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit, aft  gibi ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Klorhex Oral Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Klorhex , ağız içindeki mikropları öldürücü ve gelişmelerini engelleyici (antiseptik) etkilere sahip bir ağız solüsyonudur.
 3. Diş ile ilgili operasyonlardan sonra da  kullanılabilir.
 4. İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı ya da su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.
 5. Gözlerinize ve kulaklarınıza temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 6. İstenen sonucu almak için doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız. Tedaviyi erken bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 7. Eğer şiddetli karaciğer hastalığınız ya da böbrek hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu  söyleyiniz.
 8. •6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Klorhex Oral Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Spreyi kullanmadan önce düzenli bir püskürtme elde etmek için birkaç defe havaya püskürtünüz. Daha sonra ağzınızın içine (ağız boşluğuna) yönelterek püskürtünüz. 1 dakika kadar ağızda tutup, kalan kısmını tükürünüz. yutmayınız. Ağzınızda  kötü bir tat oluşabilir, ağzınızı su ile çalkalamayınız.
 3. •6-12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 2-3 saat ara ile  5 er püskürtme;
 4. •12 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: günde 2-3 saat ara ile  5 -10 ar püskürtmedir.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağızda geçici his azalması, batma ve yanma hissi, bulantı, kusma ve öğürme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Klorheksidin glukonat
İlaç Marka İsmi: Klorhex Oral Sprey

1 Yorum

 1. hasta 23 Kasım 2017

Yorum Yap