Klorhex Gargara

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Klorheksidin glukonat‘ tır.  Klorhex Gargara, ağız içindeki mikropları öldürücü ve gelişmelerini engelleyici (antiseptik) etkiler gösterir. Klorhex, diş eti iltihabının  giderilmesi ve önlenmesi; ağız ve boğaz bölgesindeki operasyonlardan sonra ağız hijyeninin sağlanması;  diş ile ilgili operasyonlardan sonra diş eti iyileşmesinin hızlanması; diş plakları oluşumunun önlenmesi;  protez kullanımından dolayı oluşan ağız içi iltihapları; diş çekimi ve diş tedavilerinde tedaviye yardımcı olmak; ağız içi yüzeylerinin iltihaplanması; küçük aftlar; boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit, aft  gibi ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Klorhex Gargara Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Klorhex, ağız içindeki mikropları öldürücü ve gelişmelerini engelleyici (antiseptik) etkilere sahip bir ağız solüsyonudur.
 3. Diş ile ilgili operasyonlardan sonra da  kullanılabilir.
 4. İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı ya da su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.
 5. Yemekten sonra ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız. Seyreltmeden kullanınız.  Ağzınızda bir dakika  kadar çalkalayınız. Daha sonra tükürünüz, yutmamaya dikkat ediniz. İlacı kullandıktan sonra dişlerinizi fırçalamayınız, bir şey yeyip, içmeyiniz.
 6. Gözlerinize ve kulaklarınıza temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. İstenen sonucu almak için doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız. Tedaviyi erken bırakmayınız. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 8. •6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Klorhex Gargara’nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Gargarayı yanında verilen doz ölçüm kabıyla alınız. Yaklaşık bir dakika boyunca çalkalayınız ve tükürünüz. Ağzınızda  kötü bir tat oluşabilir, ağzınızı su ile çalkalamayınız.
 3. Eğer proteziniz var ise gargaranızdan bir miktar bardağa dökün. protezlerinizi  bir iki dakika bardaktaki  gargaranın içinde bırakınız. Ağzınızı da gargara ile çalkaladıktan sonra protezlerinizi bardaktan alıp ağzınıza yerleştirebilirsiniz.
 4. Yemekten sonra veya dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağızda geçici his azalması, batma ve yanma hissi, bulantı, kusma ve öğürme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Klorheksidin glukonat
İlaç Marka İsmi:  Klorhex Gargara

Yorum Yap