Klavunat Fort Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Amoksisilin, Potasyum klavulanat ‘dır. Klavunat Fort Süspansiyon, vücuttaki bakteri ve mikroplarla savaşan penisilin grubu bir antibiyotiktir. Kronik bronşitin akut alevlenmeleri, akciğer iltihabı gibi alt solunum yolu enfeksiyonları; tekrarlayan bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları;  idrar yolu iltihabı, üretra (idrar kesesi) iltihabı, böbreklerin bakteriyel iltihabı gibi üreme organları ve idrar yolları ile ilgili enfeksiyonlar; çıban, abse (irin kesesi), selülit, havyan ısırmaları  ve yara enfeksiyonları gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonları ve  diş abseleri gibi diş ve dişeti ile ilgili enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Klavunat Fort Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüsün yol açtığı  enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 3. Eğer çocuğunuz geçmişte penisiline/antibiyotiğe bağlı sarılık/karaciğer yetmezliği geçirdiyseniz; kullanmayınız.
 4. Eğer çocuğunuzda karaciğer veya böbrek yetmezliği varsa ya da kanın pıhtılaşmasını önleyici ilaç kullanıyorsa veya çocuğunuzun enfeksiyoz mononükleoz adı verilen bir hastalığı varsa veya böyle bir hastalığının  olduğundan şüpheleniliyorsa; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. 7 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.

Klavunat Fort Süspansiyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine, hafifçe vurarak tozun gevşemesini sağlayın. Şişeye işaretli yere kadar kaynatılmış soğutulmuş suyu  iki defada ilave ediniz. Suyun ilk yarısını ilave ettikten sonra tozun ıslanması için kuvvetlice çalkalayınız. 5 dakika dinlendirdikten sonra suyun ikinci yarısını ilave edip tekrar kuvvetlice çalkalayınız.  İlacınız içilecek hale gelmiştir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 4. 7-12 yaş arası çocuklarda, günlük önerilen doz: günde 3 kere 1 er ölçek
 5. Tedavi süresi, tedavi gözden geçirilmeksizin 14 günü aşmamalıdır.
 6. Yemek başlangıcında alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hafif ishal,  ciltte döküntü veya kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Amoksisilin, Potasyum klavulanat
İlaç Marka İsmi:  Klavunat Fort Süspansiyon

Bir Yorum Yazın