Klamer 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Granül (50 ml)

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi  Klaritromisin’dir. Klamer 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Granül (50 ml), vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
Streptococcus pyogenes’in sebep olduğu farenjit-tonsillit ve Streptococcus pneumaniae’nin sebep olduğu akut sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları; Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae’nin sebep olduğu kronik bronşitin akut bakteriyel alevlenmelerinde; Mycoplasma pneumoniae veya Streptococcus pneumoniae’nın sebep olduğu zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonları ve  Staphylococcus aureus veya Streptococcus pyogenes’in neden olduğu deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.  Ayrıca mide ülseri tedavisinde diğer ilaçlara ek olarak da  kullanılabilir. Kullanımı 6 ay ve 12 yaş arası bebek ve çocuklar içindir.

Klamer 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Granül (50 ml) Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Cilt ve solunum sistemini etkileyen farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Ayrıca mide ülseri tedavisinde diğer ilaçlara ek olarak da  kullanılabilir.
 3. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. Eğer antibiyotik alerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kendinizde ya da ailenizde uzun QT aralığı varlığı, çizgili kas zayıflığı, porfiri  gibi hastalıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. . İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 5. İlacı kullanırken her zamankinden daha fazla sıvı tüketmelisiniz.
 6. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü hastalık belirtileriniz  hastalığınız tam anlamıyla tedavi olmadan düzelme gösterebilir.
 7. İlacın kullanımı 7 ila 14 günlüktür. Mide ülseri tedavisinde bu süre uzayabilir.
 8. 6 aylıktan küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir ve bu da yeni bir enfeksiyon başlangıcının işareti olabilir. Eğer aşırı sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir. Hamilelik döneminde doğmamış bebek için zararlı olabilir.  Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Klamer 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Granül (50 ml)’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın yanında bulunan şeffaf ölçeği 26 ml  işaretine kadar kaynatılmış soğutulmuş su ile doldurunuz ve toz bulunan ilaç şişesine ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Her kullanımdan önce iyice çalkalayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı ve aşırı sulu ishal, şiddetli ateş, titreme ve boğaz ağrısı, duymada güçlük ve duyma kaybı, kalp atışlarının düzensizleşmesi durumlarında lütfen ilacı kullanmayı bırakınız ve doktorunuzla görüşünüz.
 3. Hafif mide bulantısı ya da  ağrısı, ciltte döküntü, hafif baş ağrısı ya da dönmesi, ağız tadının bozulması, diş renginde bozukluk gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Klaritromisin

İlaç Marka İsmi: Klamer 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Granül (50 ml)

Bir Yorum Yazın