Ketoral Vajinal Suppozituar (fitil)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketokonazol’dur. Ketoral Vajinal Suppozituar, mantar hücresi çevresindeki zarın yapısını bozmak suretiyle mantar hücrelerini öldürür. Kadınlarda vajinal bölgede kaşıntı ve beyazımsı akıntı ile belirgin akut (kısa süre içinde gelişen) veya kronik vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Ketoral Vajinal Suppozituar Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ketoral Vajinal Suppozituar, kadınlarda vajinal bölgede kaşıntı ve beyazımsı akıntı ile belirgin akut (kısa süre içinde gelişen) veya kronik vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 4. Tedavi süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Çamaşırlarınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 5. Prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Bu yüzden bu ilacın prezervatifle temasından kaçınınız.
 6. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 7. Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınınız.
 8. Adet döneminde tedaviye ara veriniz. Adet kanaması sona erdiğinde tedaviye devam ediniz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Ketoral Vajinal Suppozituar’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse, o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Fitil olarak hazırlanan ilacınızı gece yatmadan  önce tercihen yatar pozisyonda vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketokonazol
İlaç Marka İsmi: Ketoral Vajinal Suppozituar

Bir Yorum Yazın