Ketoral Deri Kremi

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Ketokonazol’dur. Ketoral Deri Kremi, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Derideki mantar enfeksiyonlarını ve buna bağlı yanma ve kaşıntı gibi belirtileri hızla geçirir.  El ve ayak parmak aralarında oluşan mantar hastalıkları (tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); derinin kıvrımlı yerlerinde, tırnaklarda  görülen mantar hastalıkları; sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor) ve saçlı, kıllı veya  yağlı deri bölgelerinde görülen kaşıntılı cilt döküntüsü (seboreik dermatit) tedavisinde kullanılır.

Ketoral Deri Kremi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ketoral, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Derideki mantar enfeksiyonlarını ve buna bağlı yanma ve kaşıntı gibi belirtileri hızla geçirir.
 3. Ketoral‘ı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. Ketoral‘ı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Ketoral‘ı uyguladıktan sonra en az 3 saat tedavi edilen cilt bölgesini yıkamayınız.
 6. Ketoral‘ı uyguladıktan sonra herhangi bir kozmetik ürün veya güneş koruyucu kullanmadan önce en az 20 dakika bekleyiniz.
 7. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 8. Ketoral‘ın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 9. Tedavi başladıktan sonra 2 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 10. Göz,burun ve ağız içine kaçmamasına dikkat ediniz.
 11. Tedavi süresi iki-üç haftadır. İnatçı enfeksiyonlarda (özellikle el ve ayak parmakları arası enfeksiyonları) dört haftadır. Daha uzun tedavi süreleri de mümkündür.
 12. Ketoral‘ı, doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Ketoral Deri Kremi’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için Ketoral‘ı düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede yanma hissi yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketokonazol
İlaç Marka İsmi:  Ketoral Deri Kremi

Ketoral Deri Kremi kullanma talimatı


Ketoral-Deri-Kremi-İlaç-Prospektüsü

Yorum(3)

 1. 8 Haziran 2017
 2. 26 Haziran 2017
 3. 27 Kasım 2017

Bir Yorum Yazın