KETOBER Gargara

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Ketoprofen’dir.  KETOBER Gargara, ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki iltihap ve ağrılarda  etkili, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir ağız solüsyonudur.  Ağız boşluğu ve boğaz mukozasında iltihaplanma, ağrı ile birlikte diş eti iltihabı, bademcik iltihabı, boğaz iltihabı, pamukçuk ve ağız içi iltihabına bağlı belirtilerin rahatlatılmasında kullanılır. Diş hekimliğinde uygulanan tedavilerden sonra da kullanılabilir.

KETOBER Gargara Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ağız boşluğu ve boğaz mukozasında iltihaplanma, ağrı ile birlikte diş eti iltihabı, bademcik iltihabı, boğaz iltihabı, pamukçuk ve ağız içi iltihabına bağlı belirtilerin rahatlatılmasında kullanılır.
 3. Diş hekimliğinde uygulanan tedavilerden sonra da kullanılabilir.
 4. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama, ciddi kalp yetmezliği ve Asetilsalisilik asit’e (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, ) alerji durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer şiddetli karaciğer hastalığınız ya da böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 6. İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı ya da su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.
 7. Yemekten sonra ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız. İlacı ağzınızda bir dakika  kadar çalkalayınız. Daha sonra tükürünüz. yutmayınız. Uygulamadan sonra dişlerinizi fırçalamayınız, bir şey yeyip, içmeyiniz.
 8. Gözlerinize ve kulaklarınıza temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 9. Çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

KETOBER Gargara’nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Yarım bardak suya 10 ml gargara solüsyonu ilave ediliniz ve gargara yapınız veya çalkalayınız. Gargara yaptıktan sonra kalan kısım tükürmek suretiyle dışarı atılmalı, yutulmamalıdır. Bu işlem günde 2 veya 3 kez tekrarlanabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, öğürme yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Ketoprofen

İlaç Marka İsmi:  KETOBER Gargara

 

Bir Yorum Yazın