KETEK 400 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Telitromisin’dir. KETEK 400 mg Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. KETEK, 12 yaş ve üzeri hastalarda Streptococcus pyogenes’in sebep olduğu farenjit-tonsillit (bademcik iltihabı) tedavisinde; 18 yaş ve üzeri hastalarda kronik bronşitin (bronş iltihabının) akut alevlenmesi; hafif veya orta şiddette toplum kökenli pnömoni (zatürre: akciğer dokusunun iltihaplanması)  ve akut (kısa süre içinde) sinüzit tedavisinde kullanılmaktadır.

 

KETEK 400 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. KETEK, 12 yaş ve üzeri hastalarda boğaz enfeksiyonları tedavisinde ; 18 yaş ve üzeri hastalarda kronik bronşitin (bronş iltihabının) akut alevlenmesi, zatürre ve akut sinüzit tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa, geçmişte veya şu an var olan Uzun QT sendromunuz ya da kalp ritm bozukluğunuz varsa, ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 4. Tedaviniz sırasında iştah azalması ya da kaybolması, sarılık, koyu idrar, kaşıntı ve karında hassasiyet gibi karaciğer fonksiyon bozukluklarının belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme görülebilir.
 6. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir. Tedaviniz sırasında aşırı sulu veya kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon başlangıcının belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 7. KETEK, 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

KETEK 400 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Tabletleri bir bardak sıvı  ile yutunuz. Tok veya aç karnına alabilirsiniz. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. İlacın kullanımına bağlı olarak yaşanabilecek görme bozuklukları ve bilinç kaybı ihtimaline karşı gece yatmadan önce alınması önerilmektedir.
 4. Günlük önerilen doz: günde 1 kez 2 tablettir.
  •12 yaş ve üzeri hastalarda farenjit-tonsillit (bademcik iltihabı) tedavisinde : Günde 1 kez 800 mg (2 tablet). Tedavi süresi 5 gündür.
  •18 yaş ve üzeri hastalarda:
  -Toplumdan kazanılmış pnömoni (zatürre) tedavisinde : Günde 1 kez 800 mg (2 tablet). Tedavi süresi 7 ila 10 gündür.
  -Kronik bronşitin akut alevlenmesi tedavisinde : Günde 1 kez 800 mg (2 tablet). Tedavi süresi 5 gündür.
  -Akut sinüzit tedavisinde : Günde 1 kez 800 mg (2 tablet). Tedavi süresi 5 gündür.
  – Farenjit-tonsillit (bademcik iltihabı) tedavisinde : Günde 1 kez 800 mg (2 tablet). Tedavi süresi 5 gündür.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Geçici ve hafif ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, karın ağrısı, aşırı gaz çıkarma, vajinada kaşıntı-yanma ve akıntı, karaciğer enzimlerinde artış yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Telitromisin
İlaç Marka İsmi: KETEK 400 mg Film Tablet

KETEK 400 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


KETEK 400 mg Film Tablet Kullanma Talimatı

Yorum Yap