KETEK Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Telitromisin’dir. KETEK Film Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. 12 yaş ve üzeri hastalarda bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinde; 18 yaş ve üzeri hastalarda akut  ve kronik bronşit, zatürre ve diğer antibiyotik ilaçlarla iyileştirilemeyen akut sinüzit tedavisinde kullanılır.

 

KETEK Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. 12 yaş ve üzeri hastalarda bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinde; 18 yaş ve üzeri hastalarda akut  ve kronik bronşit, zatürre ve diğer antibiyotik ilaçlarla iyileştirilemeyen akut sinüzit tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz uzun süreli ise kan değerlerinizi ve karaciğer fonksiyonlarını dönemsel olarak test ettirmelisiniz.
 4. Eğer , karaciğer veya böbreklerinizde bir rahatsızlık, bir fonksiyon bozukluğu var ise  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Durumunuza göre doktorunuz doz ayarlamaları ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. İlacın kullanımı sırasında iştah azalması ya da kaybolması, sarılık, koyu idrar, kaşıntı ve karında hassasiyet gibi karaciğer fonksiyon bozukluklarının belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Bu ilacın kullanımından  Psödomembranöz kolit  (antibiyotik tedavisinin bir sonucu olarak gelişen,C.difficile’den ileri gelen, kalın bağırsaktaki hücrelerin yıkımına yol açan bir hastalık) gelişebilme olasılığı vardır. Böyle bir durumda doktorunuzla görüşünüz.
 7. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme olabilir.
 8. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

KETEK Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte yutunuz. İlacı tok veya aç karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Psödomembranöz kolit  (antibiyotik tedavisinin bir sonucu olarak gelişen,C.difficile’den ileri gelen, kalın bağırsaktaki hücrelerin yıkımına yol açan bir hastalık), vajinal mantar enfeksiyonu, ağır ve 3 günden fazla süren ishal gibi rahatsızlıklardan herhangi biri ile karşılaşırsanız,ilacın alımını kesip, derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Telitromisin

İlaç Marka İsmi: KETEK Film Tablet

Bir Yorum Yazın