KETAP 100 mg Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Ketiapin fumarat’tır. KETAP 100 mg Film Kaplı Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. 13-17 yaş arası çocuklarda,  ergenlerde  ve erişkinlerde Şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma,zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali)  tedavisinde;  10-17 yaş arası çocuklarda, ergenlerde ve erişkinlerde bipolar bozuklukların eşlik ettiği manik atakların (normalden daha az uyuma, normalden daha konuşkan ve gergin olma, aşarı heyecanlı olma, ara sıra depresyon  dönemleri yaşama, suçluluk duygusu, iştahsızlık, enerji kaybı, uykusuzluk hissetme ile belirti gösteren duygudurum bozukluklarının görüldüğü psikiyatrik rahatsızlık ) ve majör depresif  atakların tedavisinde kullanılır.

KETAP 100 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni tedavisinde ve bipolar bozuklukların eşlik ettiği manik atakların ve  majör depresif  atakların tedavisinde kullanılır.
 3. Bunama ile ilgili  rahatsızlıkların tedavisi için bu ilaç kullanılmaz. Çünkü yaşlılarda bu ilacın kullanımı  ani ölüm, zatürre ve kalp yetmezliğine sebep olabilir.
 4. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra 1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 5. Yüksek tansiyon; kalp ritm bozukluğu; geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü;  prostat büyümesi ve idrar yapma problemi;  göz tansiyonu hastalığı;  kemik iliği hastalığı; aile geçmişinde veya kişisel şeker hastalığı; nöbetler ve epilepsi; karaciğer hastalığı  ve böbrek hastalıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 6. Eğer şeker hastası iseniz ilacın kullanımı sırasında kan şekerinizi düzenli aralıklarla kontrol ettiriniz. İlacın kullanımı kan şekerinizin yükselmesine sebep olabilir. Susama isteği, idrar yapımında artış, aşırı açlık, halsizlik gibi kan şekerinizin yükseldiğini işaret eden belirtiler var ise doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 8. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 9. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

KETAP 100 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuklama, baş dönmesi, ağız kuruluğu, yorgunluk hali, halsizlik, kabızlık, hazımsızlık, kalp atışlarında hızlılık , çarpıntı ve iştah artışı en yaygın görülen yan etkilerdendir.

İlaç Etken Maddesi: Ketiapin fumarat

İlaç Marka İsmi:  KETAP 100 mg Film Kaplı Tablet

KETAP 100 mg Film Kaplı Tablet ilaç Prospektüsü


KETAP-100-mg-Film-Kaplı-Tablet-ilaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın