KATARİN PEDİATRİK Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat’dır. KATARİN PEDİATRİK Şurup, histaminin etkilerini engelleyici, balgam eritici ve öksürük giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.  Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, balgam eritici özelliğiyle salgıları sulandırarak öksürüğü tedavi eder, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürücü ve ağrıyı keser. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, öksürük, ateş ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

KATARİN PEDİATRİK Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, öksürük, ateş ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.
 3. Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da dar açılı göz tansiyonu, akut astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu, mesane çıkışında tıkanma, midenin on iki parmak bağırsağa açıldığı yerde daralma, alkol bağımlılığı, sara ( epilepsi) durumlarından herhangi biri varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu varsa ya da yüksek tansiyon, kalp ile ilgili problemler, anemi (kansızlık), akciğer hastalığı, bronşit, astım, kemik iliği işlev bozukluğu, şeker hastalığı, prostat büyümesi ya da prostat ile ilgili problemler, aktif tiroid, peptik ülser (mide asidi artışına bağlı olarak mide ve on iki parmak bağırsağında oluşan yara) varsa veya alkol kullanıyorsanız; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. Başka bir antihistaminik ilaç ya da ağrı kesici kullanıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 7. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse ya da belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
 8. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 9. Tedaviniz süresince  alkol almaktan kaçınınız.
 10. Kullanımı uyuşukluğa sebebiyet verebileceğinden, araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

KATARİN PEDİATRİK Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz: 6 -8 saatlik  aralar ile günde 3-4 kere 1 er veya 2 şer ölçek (günde 8 ölçeği geçmemeli);
 4. 6-12 yaş arası çocuklarda, günlük önerilen doz: 6 -8 saatlik  aralar ile günde 3-4 kere yarımşar veya 1 er ölçek (günde 4 ölçeği geçmemeli);
 5. Yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz, kabızlık, uyuklama hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat
İlaç Marka İsmi: KATARİN PEDİATRİK Şurup

KATARİN PEDİATRİK Şurup kullanma talimatı


KATARİN-PEDİATRİK-Şurup-İlaç-Prospektüsü

1 Yorum

 1. 18 Eylül 2017

Bir Yorum Yazın