KATARİN Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol (250 mg), Oksolamin sitrat (100 mg), Klorfeniramin maleat (2 mg) ‘ dır. KATARİN Kapsül, ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam çözücü ve öksürük giderici, histaminin etkilerini engelleyici özelliklere sahiptir. Etkilerini şöyle gösterir;  beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle de ağrıyı  keser;  balgam çözücü özelliğiyle balgamın öksürükle dışarıya atılmasını sağlar; aynı zamanda vücuttaki doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı gözlerde kızarıklık, yaşarma, kaşınma, ödem, hapşırık gibi alerjiye bağlı belirtileri azaltır. KATARİN kapsül, akciğerlerde hava yolu ihtihaplanması, bademciklerin iltihabı (şişmesi), soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit, yıl boyu süren nezle, saman nezlesine ve soğuk algınlığına bağlı eklem ve kas ağrısı, gözlerde yaşarma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, vücutta sıcaklık, üşüme, aksırık, öksürük,  geniz akıntısı, burunda akma veya tıkanma, baş ağrısı, boğaz ağrısı tedavisinde fayda gösterir.

 

KATARİN Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. KATARİN kapsül, balgam çözücü, öksürük giderici, histaminin etkilerini engelleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.
 3. İlacınızı düzenli kullandığınız halde birkaç gün içerisinde yakınmalarınızda bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse ya da üzerine başka rahatsızlıklar da ortaya çıkarsa yada ateşiniz düşmüyorsa acilen hekiminizle temasa geçiniz.
 4. Eğer bu ilacı ateş için kullanıyorsanız hekiminize danışmadan üç günden fazla, diğer belirtilerin tedavisi için kullanıyorsanız yedi günden fazla kullanmayınız.
 5. Doktorunuzun tavsiye ettiği doza dikkatle uyunuz. Ekstra kullanımı sindirim organlarında, karaciğer ve böbreklerde ciddi problemlere yol açar.
 6. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmanız önerilmemektedir. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. Eğer karaciğer veya böbreklerinizde ciddi sorunlar varsa ya da alkol bağımlılığınız, virüs kaynaklı karaciğer iltihaplanması, kalple ilgili bir rahatsızlığınız, diyabetiniz ya da kan hücreleri ile ilgili problemler yaşıyorsanız,   idrar yollarında tıkanıklık var ise bu ilacı hekime danışmadan kullanmamalısınız.
 8. •60 yaşın üstündeki hastalarda istenmeyen etkilere maruz kalma olasılığı daha fazladır.
 9. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkat ediniz.
 11. Gebelik  ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

 

KATARİN Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış ya da size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yutunuz. Yemekten 1 saat önce veya yemek yedikten 2 saat sonra aç karnına almanız ilacın etkisini çabuklaştırır.
 3. 24 saat içerisinde 8 saatlik aralıklarla 6 ila 12 yaşlarındaki çocuklara 1 ‘ er adet kapsül, yaşı 12’den büyüklere yine 8 saat aralıklarla olmak kaydıyla 1 veya 2’ şer  adet kapsül kullanılır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağızda kuruma, mide yanması, deri döküntüleri, idrar yapma zorluğu ya da hiç idrar yapamama, kulak çınlaması, ışığa duyarlılık, görmede bulanıklık, çarpıntı   gibi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz, acilen doktorunuzla iletişime geçiniz.
 3. Mide bulantısı, midede şişkinlik, peklik, karın bölgesinde rahatsızlık, gaz, sersemleme, uyuşukluk, uyuma isteği sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat
İlaç Marka İsmi: KATARİN 250 mg/100 mg/2 mg kapsül

KATARİN KAPSÜL kullanma talimatı (prospektüsü)


KATARİN KAPSÜL kullanma talimatı

KATARİN KAPSÜL kısa ürün bilgisi

KATARİN KAPSÜL kısa ürün bilgisi

 

19 Yorum

 1. samet hanoglu 27 Aralık 2015
 2. Naz koc 29 Aralık 2015
  • Ersoy 15 Ocak 2019
 3. amine 9 Ocak 2016
 4. Can 2 Mart 2016
  • sinan ela 27 Nisan 2016
 5. ece 22 Nisan 2016
 6. Olcay 26 Ağustos 2016
 7. Ahmet alde 8 Eylül 2016
 8. Habibe 3 Aralık 2016
 9. gizem 12 Ocak 2017
 10. Mustafa 22 Nisan 2017
 11. bahar 5 Mayıs 2017
  • Melisa 14 Ekim 2020
 12. Muhammet 28 Ağustos 2017
 13. Ercan Ç 3 Aralık 2019
 14. Akın 28 Mart 2020
  • Yk 9 Haziran 2021
 15. Mecit 28 Ekim 2020

Yorum Yap