KATARİN FORTE Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat, Psödoefedrin Hidroklorür ‘dür. KATARİN FORTE Tablet, histaminin etkilerini engelleyici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, balgam eritici, öksürüğü rahatlatıcı, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. KATARİN FORTE, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, balgam eritici özelliğiyle salgıları sulandırarak öksürüğü tedavi eder, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürücü ve ağrıyı keserKATARİN FORTE, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, öksürük, ateş ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılmaktadır.

 

KATARİN FORTE Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. KATARİN FORTE, histaminin etkilerini engelleyici, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, balgam eritici, öksürüğü rahatlatıcı, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.
 3. Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da dar açılı göz tansiyonu, akut astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu, mesane çıkışında tıkanma, midenin on iki parmak bağırsağa açıldığı yerde daralma, alkol bağımlılığı, sara ( epilepsi) durumlarından herhangi biri varsa; kullanmayınız.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu varsa ya da yüksek tansiyon, kalp ile ilgili problemler, anemi (kansızlık), akciğer hastalığı, bronşit, astım, kemik iliği işlev bozukluğu, şeker hastalığı, prostat büyümesi ya da prostat ile ilgili problemler, aktif tiroid, peptik ülser (mide asidi artışına bağlı olarak mide ve on iki parmak bağırsağında oluşan yara) varsa veya alkol kullanıyorsanız; KATARİN FORTE‘ yi doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. Başka bir antihistaminik ilaç ya da ağrı kesici kullanıyorsanız KATARİN FORTE‘ yi kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 7.  İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse ya da belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
 8.  KATARİN FORTE, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. 60 yaşın üzerindeki hastalarda baş dönmesi, tansiyonda düşme ve sakinleştirici etki yapma riski daha fazladır. Yaşlı hastalarda daha dikkatli kullanılmalıdır.
 10. Tedaviniz süresince alkol almaktan kaçınınız.
 11. Kullanımı uyuşukluğa sebebiyet verebileceğinden, araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

KATARİN FORTE Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz: 6-8 saatlik  aralar ile  günde 3 kere 1 er tablet  (günde 4 tableti geçmemeli);
 4. 6-12 yaş arası çocuklarda kapsül yerine, pediatrik şurup tercih edilmelidir.
 5. Yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik, uyuklama hali, uykusuzluk, bulantı, kusma, ağız kuruluğu, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık ve üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat, Psödoefedrin Hidroklorür
İlaç Marka İsmi: KATARİN FORTE Tablet

KATARİN FORTE Tablet Kullanma Talimatı


KATARİN FORTE Tablet İlaç Prospektüsü

Yorum(11)

 1. 8 Aralık 2015
 2. 22 Aralık 2015
 3. 7 Nisan 2016
 4. 21 Temmuz 2016
 5. 2 Eylül 2016
 6. 20 Eylül 2016
 7. 28 Aralık 2016
 8. 2 Şubat 2017
 9. 13 Haziran 2017
 10. 6 Eylül 2017
 11. 11 Eylül 2017

Bir Yorum Yazın