KALIDREN 50 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Diklofenak potasyumdur. KALIDREN 50 mg Film Tablet, insan vücudunda iltihaba, ateşe ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltıcı etkiler gösterir. KALIDREN, omurgayı oluşturan omurlardaki eklemlerde ya da omurlarla kaburgalar arası veya omurgayla kuyruk sokumu ve leğen kemiği arasındaki eklemlerde katılık, hareketlerin kısıtlanması ya da kaybolmasıyla kendini gösteren bilhassa erkeklerde rastlanan romatizmal rahatsızlıkta ve  damla hastalığının, eklem iltihabının sebep olduğu ateş, ağrı ve iltihabın rahatlatılmasında; KALIDREN 50 mg başkaca, regl dönemi sancıları, ani gelişen vücut ağrıları, şiddetli baş ağrısı, diş çekimi ya da cerrahi operasyonların sonrasında iltihaba bağlı ağrı ve şişme, damla hastalığının ağrı nöbetleri, hasar veya darbe sonucu etkilenen yerde şişmeyle birlikte görülen ağrılar; kalça, parmaklar, ayaklar, dirsek, diz gibi hareketli eklemlerin aşınmaları sonucu gelişen ağrılar; idrar yollarının, yumurtalık kanallarının ve yumurtalıkların iltihabına bağlı ağrının giderilmesinde kullanılmaktadır.

 

KALIDREN 50 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. KALIDREN ilacını kullanırken zor nefes alıp verme, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişkinlik gibi alerjik bir durumla karşılaştığınızda acilen hekiminizle görüşünüz ve acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceği için hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
  2. Şu anda var olan ya da tekrarlayan duodenum ülseri; midenizde veya bağırsaklarınızda kanama, kalp, karaciğer ve böbrek işlevlerinizde yetersizlik durumlarından biri veya birkaçına sahipseniz; sizde Kalidren kullanılması  uygun değildir.
  3. Geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç veya  pıhtılaşma-kanama bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, konjestif kalp yetersizliği, hipertansiyon, diyabet, nefes darlığı, burunda polip,  karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı veya tütün kullanmak gibi rahatsızlıklardan biri ya da birkaçı  varsa hekiminizi bilgilendirmeden Kalidren almamalısınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için hekiminiz dozaj miktarını durumunuza göre belirleyecektir.
  4. Hekime sormadan soğuk algınlığına, ağrıya ve alerjiye karşı kullanılan başka bir ilaç almaktan kaçınınız. Kullandığınız ilaçların prospektüslerini ve etiketlerini okuyarak Diklofenak potasyuma benzer maddeler olan  ketoprofen, ibuprofen veya asetilsalisilik asit içerip içermediğini öğreniniz. Bu tür ilaçları aynı anda alırsanız, benzer ilaçları bilmeden çok fazla kullanmış olursunuz.
  5. Bu tip ilaçlar hayati tehlike yaratabilecek kalp krizi veya felç gibi ciddi kalp ve dolaşım sorunlarına sebep olabilir. Ne kadar fazla kullanılırsa bu risklerle karşı karşıya kalacak olmanın kaçınılmaz olduğu hususunda hasta uyarılmalıdır.  Kalp bypass operasyonundan hemen önce veya sonra bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.
  6. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanılırsa ilacın yol açabileceği mide kanaması riskini yükseltmektedir.
  7. Siyah, kanlı, katranımsı dışkı, kanlı öksürük ya da  koyu kahve kusma gibi mide ve bağırsaklarınızda kanamaya dair belirtilerden biri sizde mevcutsa, tedavi desteği istemek için hemen bir sağlık kurumuna gidiniz. Bilhassa yaşlılarda mide ve bağırsaktaki kanamaya maruz kalma tehlikesi daha yüksektir. Yaşlılarda bu husus dikkate alınmalıdır.
  8. Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarından uzak durunuz. Çünkü Kalidren güneş ışıklarına karşı sizi daha hassas bir hale getirebilir ve cildinizde yanık izleri gelişebilir.
  9. Hekiminiz söylemedikçe Kalidren ilacını çocuklarda kullanmamalısınız.
  10. Kalidren hamilelikte özellikle 6 aylıktan sonra kullanılırsa karındaki bebekte doğumsal kusurlara, emzirme döneminde ise anne sütüyle emzirilen bebekte olumsuz etkilere yol açar. Hekiminize danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

KALIDREN 50 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Hekiminiz KALIDREN ilacını nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Size verilen dozlardan daha fazla ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.
  2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile alınız.
  3. Öğün arasında almanız önerilir.

 

KALIDREN 50 mg Film Tablet’in Yan Etkileri :

  1. Kalidren ilacının nadiren görülen yan etkileri : vücutta ödem, kiloda artış, deride benek şeklinde morluklar, çürükler, ışık hassasiyeti, göğüste ağrı ve sıkışma, yorgunluk, kas zayıflığı, üşüme, titreme, iştahsızlık, mide bulanması, mide ağrısı, ishal, kabızlık gibi sindirim sistemi şikayetleri, kendini hasta hissetme, solunum yetersizliği, konuşmada bozulma, görme veya denge problemleri; istemdışı kasılmalar, siyah, kanlı, katranımsı dışkı; kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma; ciltte kızarık döküntüler, görmede pusluluk, kulaklarda çınlama, normalden çok az idrar yapma veya hiç idrar yapamama; idrar renginde koyuluk, kil rengi dışkı, göz ve deride sararma ilacın olumsuz nadiren rastlanan yan etkilerindendir. Eğer bu yan etkilerden birini kendinizde görürseniz, hiç vakit kaybetmeden Kalidren alımını kesiniz ve doktorunuzla görüşünüz veya bir sağlık kurumuna gidip acil tedavi desteği isteyiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak potasyum
İlaç Marka İsmi: KALIDREN 50 mg Film Tablet

Ruhsat sahibi: Yavuz İlaç Ecza Deposu Medikal Ürünler San. ve Tic. A.Ş.
Yukarı Dudullu Mah. Akıncı Sok. No:14 ÜMRANİYE/İstanbul
Tel no: 0216 364 99 99
Faks no: 0216 466 49 82
Üretici Firma : My Farma İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Tepeören-Tuzla / İstanbul

KALIDREN 50 mg Film Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)


KALIDREN 50 mg Film Tablet kullanma talimatı

KALIDREN 50 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi


KALIDREN 50 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi

1 Yorum

  1. Hüseyin Sünnetçioğlu, 24 Haziran 2015

Yorum Yap