IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol

Endiksyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Salbutamol, İpratropium’dur.  IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol, akciğerlerdeki hava yollarını genişleterek, akciğerlere hava akışını rahatlatan  bir ilaçtır. Tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan  ve birden fazla bronş açıcı ilaca ihtiyaç duyulan hastaların tedavisinde kullanılır.

IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Tıkayıcı hava yolu hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı -KOAH ) olan ve birden fazla bronş açıcı ilaca ihtiyaç duyulan hastaların tedavisinde kullanılır.
  3. Uygulama esnasında ilacın gözünüze kaçmamasına dikkat ediniz.
  4. Eğer yeterince kontrol altına alınamayan  şeker hastalığınız veya şiddetli kalp veya damar hastalığınız varsa ya da yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi öyküsü,  tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi tümörü, yüksek göz içi basıncı (glokom),  idrar yapma problemi veya prostat büyümesi var ise; kullanmadan önce  durumunuz hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.
  5. Atropin ya da türevlerine alerjiniz varsa veya Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati ya da taşiaritmi denilen bir kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
  6. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Koruyucu kapağı çıkartınız. Her kullanımdan önce tüpü iyice çalkalayınız. Ok işareti ve tüpün tabanı yukarıya bakacak şekilde tutunuz. Soluğunuzu tam olarak veriniz ve tüpün ağızlık parçasını dudaklarınızın arasına yerleştiriniz. Derin bir soluk çekerken aynı anda ağzınızdan nefes almaya başlar başlamaz inhalerin üst kısmına bastırarak ilacın püskürtülmesini sağlayınız. Nefesinizi rahatça tutabildiğiniz kadar tutunuz ve ağızlığı ağzınızdan çıkarıp parmağınızı inhalerin üst kısmından çekiniz. Eğer doktorunuz bir puftan daha fazla doz almanızı söylediyse ikinci bir doz için yarım dakika bekleyiniz ve aynı işlemleri tekrarlayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol, İpratropium
İlaç Marka İsmi: IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol

IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol kullanma talimatı


IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın