IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Salbutamol ve İpratropium‘dur.  IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece akciğerlere hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir. Tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan  ve birden fazla bronş açıcı ilaca ihtiyaç duyulan hastaların tedavisinde kullanılır.

IPRAVENT 20/100 mcg İnhalasyon İçin Aerosol 200 Doz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. IPRAVENT, astım, kronik bronşit, amfizem ve tıkayıcı hava yolu hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı -KOAH ) tedavisinde birden fazla bronş açıcı ilaca ihtiyaç duyulan hastalarda kullanılır.
 3. Uygulama esnasında ilacın gözünüze kaçmamasına dikkat ediniz.
 4. Eğer yeterince kontrol altına alınamayan  şeker hastalığınız veya şiddetli kalp veya damar hastalığınız varsa ya da yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi öyküsü,  tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi tümörü, yüksek göz içi basıncı (glokom),  idrar yapma problemi veya prostat büyümesi var ise; kullanmadan önce  durumunuz hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Atropin ya da türevlerine alerjiniz varsa veya Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati ya da taşiaritmi denilen bir kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.

 

IPRAVENT 20/100 mcg İnhalasyon İçin Aerosol 200 Doz’ un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İnhalasyon yoluyla (ağızdan soluyarak) kullanılır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
 4. Koruyucu kapağı çıkartınız. Her kullanımdan önce tüpü iyice çalkalayınız. Ok işareti ve tüpün tabanı yukarıya bakacak şekilde tutunuz. Soluğunuzu tam olarak veriniz ve tüpün ağızlık parçasını dudaklarınızın arasına yerleştiriniz. Derin bir soluk çekerken aynı anda ağzınızdan nefes almaya başlar başlamaz inhalerin üst kısmına bastırarak ilacın püskürtülmesini sağlayınız. Nefesinizi rahatça tutabildiğiniz kadar tutunuz ve ağızlığı ağzınızdan çıkarıp parmağınızı inhalerin üst kısmından çekiniz. Eğer doktorunuz bir puftan daha fazla doz almanızı söylediyse ikinci bir doz için yarım dakika bekleyiniz ve aynı işlemleri tekrarlayınız.
 5. •12 yaş ve üzeri ergenler ve yetişkinlerde kullanımı:  Günlük önerilen doz  günde 4 kez  2 püskürtmedir.
 6. •24 saatte en fazla 14 püskürtme uygulanabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol, İpratropium
İlaç Marka İsmi: IPRAVENT 20/100 mcg İnhalasyon İçin Aerosol 200 Doz

IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol kullanma talimatı


IPRAVENT İnhalasyon İçin Aerosol İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın