IPRASAL Nebulizasyon İçin Tek Dozluk İnhalasyon Çözeltisi İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Salbutamol, İpratropium’dur. IPRASAL Nebulizasyon İçin Tek Dozluk İnhalasyon Çözeltisi İçeren Flakon, akciğerlerdeki hava yollarını genişleterek, akciğerlere hava akışını rahatlatan  bir ilaçtır. Tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan  ve birden fazla bronş açıcı ilaca ihtiyaç duyulan hastaların tedavisinde kullanılır.

IPRASAL Nebulizasyon İçin Tek Dozluk İnhalasyon Çözeltisi İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Tıkayıcı hava yolu hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı -KOAH ) olan ve birden fazla bronş açıcı ilaca ihtiyaç duyulan hastaların tedavisinde kullanılır.
  3. Eğer yeterince kontrol altına alınamayan  şeker hastalığınız veya şiddetli kalp veya damar hastalığınız varsa ya da yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi öyküsü,  tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi tümörü, yüksek göz içi basıncı (glokom),  idrar yapma problemi veya prostat büyümesi var ise; kullanmadan önce  durumunuz hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.
  4. Atropin ya da türevlerine alerjiniz varsa veya Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati ya da taşiaritmi denilen bir kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
  5. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.

IPRASAL Nebulizasyon İçin Tek Dozluk İnhalasyon Çözeltisi İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Yalnızca, uygun nebülizatör cihazı veya ventilatör ile inhalasyon şeklinde kullanılır. Oral yoldan alınmamalı ya da parenteral yoldan (damar yolu, kas içi gibi) uygulanmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Salbutamol, İpratropium
İlaç Marka İsmi: IPRASAL Nebulizasyon İçin Tek Dozluk İnhalasyon Çözeltisi İçeren Flakon

IPRASAL Nebulizasyon İçin Tek Dozluk İnhalasyon Çözeltisi İçeren Flakon Kullanma Talimatı


IPRASAL Nebulizasyon İçin Tek Dozluk İnhalasyon Çözeltisi İçeren Flakon Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın