IBURAMIN ZERO Süspansiyon (şurup)

Endikasyon Bilgisi:

IBURAMIN ZERO Süspansiyon‘ un etken maddesi İbuprofen (100 mg) ve  Klorfeniramin maleat (1 mg)’ dır. İbuprofen, iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihabı önler, ateşi düşürür ve ağrıyı keser.  Klorfeniramin maleat ise vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı gözlerde  kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ödem, hapşırma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder. IBURAMIN ZERO,  soğuk algınlığı, grip, nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları  ile birlikte görülen gözlerde  kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ödem, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, vücut ağrıları ve ateşin giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 2 yaş ve üstü çocuklar içindir.

IBURAMIN ZERO Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. IBURAMIN ZERO, soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları  ile birlikte görülen alerjik belirtiler, ağrı ve ateşin giderilmesinde kullanılır.
 3. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da aspirin ve türevlerinin kullanımı sırasında astım, ürtiker veya alerjik tipte reaksiyonla karşılaştıysanız ya da  tedavi edilmemiş mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, iltihabi bağırsak hastalığı, yüksek tansiyon, koroner arter yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa ya da  beyin damarları ile ilgili kanama veya başka bir aktif kanamanız varsa; kullanmayınız.
 4. Geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, bağ dokusu hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 3 – 5 gün içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, yeni şikayetler ortaya çıkarsa yada ağrı veya yüksek ateş devam ediyorsa, ilacın kullanımına son verip acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Diğer ağrı kesiciler ile birlikte kullanmayınız.
 7. İlacın kullanımı sırasında siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 9. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 10. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 11. İlacı kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofe veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 12. •2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 13. •65 yaşın üzerindeki hastalarda doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 14. Kullanımı sakinlik ve uykuya sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 15. Hamilelik döneminde özellikle son üç ayında ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir. Emzirme döneminde  anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

IBURAMIN ZERO Süspansiyon’un Kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olabilmek için işaretli kaşıkla alınız, Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Midede yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya sütle birlikte alınız.
 4. 2 yaşından büyük çocuklarda ateş düşürücü olarak günlük önerilen doz:
  2 yaş ile 12 yaş arası çocuklarda ateş 39.2 °C’ nin altında iken her bir doz 5 mg/kg olacak şekilde
  6-8 saatte bir, ateş 39.2 °C’ nin üzerinde ise her bir doz 10 mg/kg olacak şekilde 6-8 saatte bir
  kullanılmalıdır.
 5. Günlük toplam doz maksimum 40 mg/kg’ı aşmamalıdır.
 6. 30 kg’dan hafif çocuklarda, günlük doz 500 mg’ı (5 ölçek) aşmamalıdır.

 

IBURAMIN ZERO Süspansiyon’un Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sakinlik, uykululuk hali çok yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlacın Etken Maddesi: Ibuprofen, Klorfeniramin Maleat
İlaç Marka İsmi: IBURAMIN ZERO Süspansiyon

IBURAMIN ZERO Süspansiyon kullanma talimatı


IBURAMIN ZERO Süspansiyon İlaç Prospektüsü

Yorum(10)

 1. 15 Mart 2017
  • 6 Nisan 2017
 2. 3 Nisan 2017
 3. 7 Haziran 2017
 4. 10 Eylül 2017
 5. 27 Ekim 2017
  • 21 Şubat 2018
 6. 8 Ocak 2018
 7. 2 Şubat 2018
 8. 30 Mart 2018

Bir Yorum Yazın