IBURAMIN ZERO Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Ibuprofen, Klorfeniramin Maleat‘ tır. İlacın içeriğindeki İbuprofen, vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihabı önler, ateşi düşürür ve ağrıyı keser.  Klorfeniramin maleat  ise vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı gözlerde  kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ödem, öksürük, hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder. İBURAMİN ZERO 200 mg/2 mg Film Kaplı Tablet, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, yutak iltihabı (farenjit), larenjit, yüz sinüslerinin iltihabı (sinüzit) gibi üst solunum yolu hastalıklarında meydana gelen öksürük, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, baş ağrısı, boğaz ağrısı, vücut ağrısı gibi şikayetlerin iyileştirilmesinde ve ateşin düşürülmesinde kullanılmaktadır.   Kullanımı 12 yaşından büyük çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

 

IBURAMIN ZERO Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesi İbuprofen’ e ve Klorfeniramin Maleat’ a veya ilacın içeriğinde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. IBURAMIN ZERO, histaminin etkilerini giderici, iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.
 3. Kısa süreli kullanılır. 5 ardışık günden daha fazla kullanılmamalıdır.
 4. Şikayetlerinizle ilgili belirtilerin (ağrı, ateş) 3 günden fazla sürmesi veya daha da kötüye gitmesi ya da yenilerinin ortaya çıkması durumlarında ilacın kullanımını kesip doktorunuza başvurunuz.
 5. İlacı kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 6. IBURAMIN ZERO, 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Özellikle çocuklarda hekim tavsiyesi dışında kullanmayınız.
 7. Mide, bağırsak, astım, kalp ve damar hastalığınız varsa  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza muhakkak danışınız.
 8. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ya da daha önceden geçirmiş olduğunuz beyin damarları ile ilgili bir hastalık (felç) kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz, koroner atar damar hastalığı,  ya da  bronşiyel astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve aspirin benzeri herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, mide ve bağırsak delinme öyküsü, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda aktif  kanama, veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; hamile iseniz veya emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 9. Geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığınız varsa ya da geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, ülseratif kolit öyküsünüz varsa ya da vücudunuzda ödem varsa, yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp atışlarında hızlılık,  herhangi bir tiroid bozukluğu, glokom, sara hastalığı, bronşiyel astım, böbrek üstü bezi tümörü, şeker hastalığı, iltihabi bağ dokusu hastalığı, sistemik lupus eritematosus (SLE), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması öykünüz varsa, depresyon tedavisi görüyorsanız, üreme probleminiz varsa veya kısırlık testi yaptıracaksanız, karaciğer veya böbreklerinizde fonksiyon bozukluğu durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 10. IBURAMIN ZERO, kalp ya da kan dolaşımı rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Mümkün olduğunca uzun süreler boyunca kullanmayınız. İlacın neden olabileceği sorunlar arasında kalp krizi vardır.
 11. Bypass ameliyatı öncesinde ve sonrasında bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 12. IBURAMIN ZERO‘ i kullanırken  vücudunuzda kızarıklık, deri döküntüsü gelişirse ya da bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği enfeksiyonu belirtileri varsa bu ilacı kullanmayınız.
 13. Kanda pıhtılaşmayı tetikleme olasılığı sebebiyle kalp ve kan damarlarında dolaşım problemi olan veya bu riske yatkın olanlarda kullanımı  kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 14. Bu ilacı by-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kesinlikle kullanmayınız.
 15. IBURAMIN ZERO‘ yu, aspirin veya benzer ilaçlar olan Coraspin, Ecopirin, Babyprin, Asinpirine, dipiridamol, klopidogrel  gibi kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar ile bir arada almamaya özen gösteriniz. Eğer ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa, IBURAMIN ZERO‘ yu, aspirin veya benzeri ilaçları aldıktan yarım saat sonra alınız. IBURAMIN ZERO söz konusu ilaçların kanda pıhtılaşmayı önleyici etkisini azaltabilir.  İlacı kullanmadan önce bu konuyu doktorunuza danışmayı unutmayınız
 16. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, yüksek tansiyon, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme bozukluğu ve denge kaybı gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 17.  İlacı kullanırken ciltte çürük , kolay kanama, halsizlik, vücutta ağrı, kas zayıflığı, ateş, nefes almada zorluk, şiddetli baş ağrısı, titreme , üşüme, ciltte mor lekeler, kırmızı deri döküntüsü, kaşıntı, ışığa karşı aşırı duyarlılık, irade dışı kasılma, sinirlilik hali, huzursuzluk hissi, çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama durumlarından herhangi biri  görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
 18. IBURAMIN ZERO‘ yu kullanırken dışarıdan alınan darbeye bağlı olmadan derinizde benek şeklinde morarıklıklar , çürükler oluşursa, ilacın kullanımını kesip acilen doktorunuzla görüşünüz.
 19. Doktorunuzun önerdiği dozdan daha fazla kullanmayınız. İlacın yüksek dozlarda kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 20. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklarında ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksek olduğundan dikkatli kullanılmalı ve tedaviye düşük dozlarla devam edilmelidir.
 21. Eğer ameliyat olma durumunuz varsa, ameliyat öncesi hekiminize bu ilacı kullandığınız söyleyiniz.
 22. İlacı kullanırken doz aşımı yapmayınız. Eğer doktorunuzun önerdiği miktardan daha fazla kullandığınızı  düşünüyorsanız acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 23. Tedaviniz sırasında alkol kullanımından kaçınınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı mide kanaması olasılığını arttırabilir.
 24. Kullanımı hafif uyku haline sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 25. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

IBURAMIN ZERO Film Tablet’ in Kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Midenizde oluşabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya yemekten sonra tok karnına ya da bir miktar sütle birlikte almanız önerilir.
 3. 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz:  günde 4-6 saat aralıklarla 1-2 tablet şeklinde alınabilir.
 4. Günlük toplam doz  6 tableti aşmamalıdır.

 

IBURAMIN ZERO Film Tablet’ in Yan Etkileri:

 1. İlacın etken maddelerine veya içeriğinde bulunan yardımcı maddelere alerji sebebiyle ortaya çıkan kurdeşen, nefes almada güçlük, dil, dudak ve yüzde şişme durumlarından herhangi biri ortaya çıkarsa ilacın kullanımını durdurup acil yardım almak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 2. Durgunluk, hafif uyku çok sık görülen yan etkilerdir.

Diğer ilaçlarla etkileşimi :

İlacın etken maddeleri İbuprofen ve Klorfeniramin maleat bir çok ilaçla etkileşime geçebilir, doktorunuza hangi ilaçları kullandığınızı bu ilacı kullanmadan önce söyleyiniz. IBURAMIN ZERO, aşağıdaki ilaçlarla etkileşime girebilir :
İbuprofen benzeri veya diğer ağrı kesici ilaçlar, Kortizon içeren ilaçlar, alerji ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar, pıhtı önleyici ilaçlar, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, idrar söktürücüler, diyabet, kolesterol, antibiyotik ilaçlar, ginkgo biloba bitkisel ekstres, lityum tuzları , Siklosporin, Takrolimus ya da  Zidovudin etken maddeli ilaçlar, sitalopram, esitalopram,  fluoksetin,  fluvoksamin, paroksetin, sertralin, venlafaksin etken maddeli antidepresan ilaçlar, mifepriston, ergotamin ve metiserjit, oksitosin, metotreksatin, vorikonazol, flukonazol,  mifepriston, moklobemid, digoksin, digitoksin, fenitoin, tiklopidin,

 

İlacın Etken Maddesi: Ibuprofen, Klorfeniramin Maleat
İlaç Marka İsmi: İBURAMİN ZERO 200 mg/2 mg Film Kaplı Tablet

İBURAMİN ZERO 200 mg/2 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı (prospektüsü)


İBURAMİN ZERO 200 mg-2 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın