IBURAMIN ZERO Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etkin maddesi İbuprofen (200 mg) ve  Klorfeniramin maleat (2 mg)’ dır. IBURAMIN ZERO Film Tablet‘ in içeriğindeki etkin madde İbuprofen, iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihabı önler, ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Diğer etkin madde Klorfeniramin maleat ise vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı gözlerde  kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ödem, hapşırma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerde antihistaminik  etki  eder. IBURAMIN ZERO,  soğuk algınlığı, grip, nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları  ile birlikte görülen gözlerde  kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ödem, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, vücut ağrıları ve ateşin giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler içindir.

IBURAMIN ZERO Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. IBURAMIN ZERO, soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları  ile birlikte görülen alerjik belirtiler, ağrı ve ateşin giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.
 3. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 4. İlacı kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofe veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 5. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da aspirin ve türevlerinin kullanımı sırasında astım, ürtiker veya alerjik tipte reaksiyonla karşılaştıysanız ya da  tedavi edilmemiş mide ve on iki parmak bağırsağı ülseriniz, iltihabi bağırsak hastalığı, yüksek tansiyon, koroner arter yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa ya da  beyin damarları ile ilgili kanama veya başka bir aktif kanamanız varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 6. Geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, önceden yaşanmış Crohn hastalığı veya  ülseratif kolit öyküsü, bağırsak ülseri, astım hastalığı, epilepsi (sara) hastalığı, kalp ritim bozukluğu, aşırı aktif tiroid işlev bozukluğu, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması,  bağ dokusu hastalığı, prostat büyümesi, glokom (yüksek göz içi basıncı) karaciğer yetmezliği veya böbrek yetmezliği durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; İBURAMİN ZERO‘ yu doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Kullanmaya başlamadan   önce doktorunuza hastalıklarınız hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz.
 7. İlacın yan etkilerinin en aza indirilmesini sağlamak için şikayetlerinizin (ateş, ağrı gibi) rahatlatılmasında en düşük doz ve en kısa süreyle kullanılması önerilmektedir.
 8. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 3 – 5 gün içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, yeni şikayetler  ortaya çıkarsa yada ağrı veya yüksek ateş devam ediyorsa, ilacın kullanımına son verip acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Diğer ağrı kesiciler ile birlikte kullanmayınız.
 10. İBURAMİN ZERO‘ nun kullanımı sırasında siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde ya da vücutta sebepsiz morarma ve çürükler oluşursa acilen doktorunuza başvurunuz.
 11. İlacın yüksek dozda ve uzun süreli kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. Yüksek dozda ve uzun süreli kullanıldığında bu riskler daha da artacaktır.
 12. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 13. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 14. •65 yaşın üzerindeki hastalarda doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 15. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa, cerrahi operasyondan birkaç gün önce bu ilacı kullandıysanız, cerrahi operasyon başlangıcında doktorunuza veya diş hekiminize İBURAMİN ZERO Tablet  kullandığınızı söyleyiniz.
 16. Eğer alerjik deri testi yaptıracaksanız, kullanımı test sonuçlarını etkileyebileceğinden İBURAMİN ZERO kullanırken alerjik deri testi yaptırmanız önerilmez.
 17. Kullanımı sakinlik ve uykuya sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 18. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir. Emzirme döneminde  anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

IBURAMIN ZERO Film Tablet’ in Kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklarda günlük önerilen doz: günde 4 veya 6 saatte bir 1  veya 2 İBURAMİN ZERO Tablet önerilmektedir. Günde (24 saatte) toplam 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
 3. Yaşlılarda sindirim sistemindeki yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olduğunda, doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir.
 4. Midede yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya sütle birlikte alınız.

 

IBURAMIN ZERO Film Tablet’ in Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Sakinlik, uykululuk hali çok yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlacın Etken Maddesi: Ibuprofen, Klorfeniramin Maleat
İlaç Marka İsmi: İBURAMİN ZERO 200 mg/2 mg Film Kaplı Tablet

İBURAMİN ZERO 200 mg/2 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


İBURAMİN ZERO 200 mg-2 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın