IBURAMIN ZERO Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Ibuprofen, Klorfeniramin Maleat‘ tır. İBURAMİN ZERO 200 mg/2 mg Film Kaplı Tablet, histaminin etkilerini giderici, iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Vücutta ağrıya ve iltihaba sebep olan fizyolojik etkenleri azaltarak iltihabı giderir ve ağrıyı keser. İltihabı çözücü etkisinin ardından ateşi düşürür. Ayrıca vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı gözlerde kaşınma, yaşarma, kızarma, şişlik, öksürük, hapşırık, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri iyileştirir. İBURAMİN ZERO, soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, nezle, alerjik nezle, yutak iltihabı (farenjit), larenjit, yüz sinüslerinin iltihabı (sinüzit), soluk borusu iltihabı gibi kulak-burun-boğaz hastalıklarında karşımıza çıkan ateş, öksürük, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, baş ağrısı, boğaz ağrısı, adale ağrısı, vücut kırgınlığı gibi şikayetlerin iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.   Kullanımı 12 yaşından büyük çocuklar, ergenler ve yetişkinler için uygundur. Küçük çocuklarda ilacın şurup formu kullanılmalıdır.

 

IBURAMIN ZERO Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

  1. İlacın etken maddesine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. IBURAMIN ZERO, histaminin etkilerini giderici, iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.
  3. Yakınmalarınız 3-5 gün içerisinde geçmezse veya  daha da artarsa ya da üzerine başka rahatsızlıklar eklenirse ilacın kullanımını kesip derhal hekiminizle temasa geçiniz.
  4. Bu ilacı kullanımınız süresince doktorunuza danışmadan gribe, soğuk algınlığına veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
  5. Şayet mide, bağırsak, astım, kalp ve damarlar ile alakalı sorunlarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza rahatsızlıklarınızı anlatınız.
  6. Ciddi kalp, böbrek veya karaciğer sorunlarınız varsa ya da daha önceden geçirmiş olduğunuz beyin damarlarıyla alakalı bir hastalık (felç) kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa,  bronşiyel astımınız varsa, daha önceden aspirin ve aspirin emsali herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerji şikayetleri görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, mide ve bağırsak delinme öyküsü, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri veya sindirim sistemi sorunlarınız (midenizde şişkinlik, mide ekşimesi gibi) varsa; bu ilacı kullanmayınız.
  7. Önceden yaşanmış mide kanaması öyküsü, Crohn hastalığı öyküsü ya da ülseratif kolit öyküsünüz varsa veya sindirim organlarınızda süregelen bir hastalığınız varsa ya da önceden yaşanmış  kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması öykünüz varsa ya da vücudunuzda şişlik varsa, piskiyatri ilaçları kullanıyorsanız , karaciğer veya böbrekleriniz yeterli çalışmıyorsa, üreme probleminiz varsa veya kısırlık testi yaptıracaksanız; hipertansiyon, diyabet, kalp atımlarında hızlılık,  fazla çalışan tiroid, böbrek üstü bezi tümörü,  iltihabi bağ dokusu hastalığı, sistemik lupus eritematosus (SLE); durumlarından herhangi birine sahip iseniz doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
  8. Kalp ya da kan dolaşımı rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Hekiminizin belirlediği kullanım zamanını ve dozu aşmayınız. İlacın neden olabileceği sorunlar arasında kalp krizi vardır.
  9. Bu ilaç, by-pass ameliyatı öncesi ve sonrasında kesinlikle kullanılmamalıdır.
  10. Kanda pıhtılaşmayı tetikleyebileceği ihtimali sebebiyle kalp ve kan damarlarında dolaşım sorunları olan veya bu hastalıklara yatkın olanlarda kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır. İlacın gereksiz yere ve tavsiye edilenden fazla kullanımı neticesinde bu olumsuz etkiler daha da artar.
  11. İlacın kullanımıyla alakalı ciltte kızarıklık, döküntü başlarsa ya da bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği emareleri varsa; ilacın alımını kesiniz.
  12. Aspirin veya eşdeğeri ilaçlarla bir arada almamaya özen gösteriniz. Eğer ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa, Bu ilacı, aspirin veya eşdeğeri ilaçları aldıktan yarım saat sonra alınız.
  13. İlacın kullanımına bağlı göğüs ağrısı, yüksek tansiyon, halsizlik, nefes almada güçlük, konuşmada bozukluk, görme bozukluğu ve denge kaybı gibi kalp ve dolaşım sorunlarının herhangi biri ile karşılaştığınızda tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
  14. Bu ilacı kullanımınız süresinde ciltte mor lekeler, kolay kanama, halsizlik, vücutta ağrı, kas zayıflığı, ateş, nefes alıp vermede güçlük, şiddetli baş ağrısı, boyun tutulması, sarılık, iştah kaybı veya ani kilo alma, vücutta şişlik,  titreme, üşüme,  kırmızı deri döküntüsü, kaşıntı, ışığa karşı aşırı duyarlılık, irade dışı kasılma, sinirlilik hali, huzursuzluk hissi, çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları, koyu  renkli idrar, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama durumlarından herhangi biri  görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
  15. Bu ilacı kullanırken dışarıdan alınan darbeye bağlı olmadan derinizde benek şeklinde morarıklıklar görüldüğünde, ilacın kullanımını kesip acilen doktorunuzla görüşünüz.
  16. Hekiminizin önerdiği dozu dikkate alınız. İlacın normal doz haricinde ekstra kullanımı sindirim organlarında kanama veya delinme gibi tehlikeler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanamayı işaret eden olgulardan herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
  17. Yaşlı kişilerin mide ve bağırsaklarında istenmeyen durumlara maruz kalma ihtimali daha fazla  olabileceğinden yaşlılarda ilacın olumsuz etkileri takip edilmeli ve doz ayarlaması yapılmalıdır.
  18. Ameliyat olma gibi bir durumunuz varsa, ameliyat öncesi hekiminize bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
  19. Bu ilacı kullandığınızda alkol almaktan kaçınınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı midede kanama tehlikesi yaratabilir.
  20. Araç ya da makine kullanımına engel teşkil etmez. Ancak kullanımı uyuklamaya sebebiyet verebileceğinden, ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.
  21. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

IBURAMIN ZERO Film Tablet’ in Kullanım Şekli:

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size tavsiye edilenden eksik veya fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
  2. Her bir tableti yeterli miktarda su ile birlikte alınız.
  3. Midenizde yaratabileceği tahrişi azaltabilmek amacıyla yemekten sonra  almaya özen gösteriniz.
  4. Hekiminiz günde ne kadar ve hangi aralıklarla kullanacağınızı belirleyecektir.
  5. Bilhassa çocuklara hekim tavsiyesi olmadan verilmemelidir.

 

IBURAMIN ZERO Film Tablet’ in Yan Etkileri:

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Durgunluk, uyuklama oldukça sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlacın Etken Maddesi: Ibuprofen, Klorfeniramin Maleat
İlaç Marka İsmi: İBURAMİN ZERO 200 mg/2 mg Film Kaplı Tablet

İBURAMİN ZERO 200 mg/2 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı (prospektüsü)


İBURAMİN ZERO 200 mg-2 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın