IBURAMIN COLD Şurup

Endikasyon Bilgisi:

IBURAMIN COLD Şurup‘ un etken maddeleri, İbuprofen + Psödoefedrin hidroklorür + Klorfeniramin maleat’ tır. Bu maddelerden İbuprofen,vücutta ağrıya ve iltihaba neden olan hormonları azaltarak çalışır. Ağrı kesici ve iltihap giderici etki mekanizmasının ardından ateşi de düşürür,  Psödoefedrin hidroklorür,  burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışır, Klorfeniramin maleat ise vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ödem, hapşırma, öksürük, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri giderir. IBURAMIN COLD, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar, nezle, alerjik nezle, yüz sinüslerinin iltihabı, larenjit, yutak iltihabı (farenjit) gibi üst solunum yolu hastalıkları eşliğinde ortaya çıkan gözlerde sulanma,  hapşırık, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı gibi şikayetlerin iyileştirilmesinde ve ateşin düşürülmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 6 yaş üstü çocuklar , ergenler ve yetişkinler içindir.

IBURAMIN COLD Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesi İbuprofen’ e veya ilacın içeriğinde diğer etken maddelerden herhangi birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. IBURAMIN COLD, iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihabı önler, ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Burundaki kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanan burun tıkanıklığı durumlarında burnu açar.
 3. Kısa süreli tedavi içindir. 5 ardışık günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. Şikayetlerinizle ilgili belirtilerin 3 günden fazla sürmesi veya daha da kötüye gitmesi ya da yenilerinin ortaya çıkması durumlarında ilacın kullanımını kesip doktorunuza başvurunuz.
 5. Bu ilacı kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 6. IBURAMIN COLD, 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Bilhassa çocuklara hekim tavsiyesi dışında vermeyiniz.
 7. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ya da daha önceden geçirmiş olduğunuz beyin damarları ile ilgili bir hastalık (felç) veya  beyin damarları ile ilgili kanama varsa ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz, koroner atar damar hastalığınız, bronşiyel astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve aspirin benzeri herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, mide ve bağırsak delinme öyküsü, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda aktif  kanama veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; depresyon veya duygu durum bozukluğu tedavisi için Monoamin oksidaz inhibitörü kullanıyorsanız ya da son 14 gün içinde kullandıysanız, hamile iseniz veya emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 8. Geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığınız varsa ya da geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, ülseratif kolit öyküsünüz varsa ya da vücudunuzda ödem varsa, yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp atışlarında hızlılık,  herhangi bir tiroid bozukluğu, böbrek üstü bezi tümörü, şeker hastalığı, iltihabi bağ dokusu hastalığı, sistemik lupus eritematosus (SLE), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması öykünüz varsa, depresyon tedavisi görüyorsanız, üreme probleminiz varsa veya kısırlık testi yaptıracaksanız, karaciğer veya böbreklerinizde fonksiyon bozukluğu durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 9. IBURAMIN COLD‘ u, kalp ya da kan dolaşımı rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Mümkün olduğunca uzun süreler boyunca kullanmayınız. İlacın neden olabileceği sorunlar arasında kalp krizi vardır. Bypass ameliyatı öncesinde ve sonrasında bu ilacı kullanmamanız tavsiye edilir.
 10. IBURAMIN COLD‘ u kullanırken  vücudunuzda kızarıklık, deri döküntüsü gelişirse ya da bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği enfeksiyonu belirtileri varsa bu ilacı kullanmayınız.
 11. Kanda pıhtılaşmayı tetikleme olasılığı sebebiyle kalp ve kan damarlarında dolaşım problemi olan veya bu riske yatkın olanlarda kullanımı  kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 12. IBURAMIN COLD‘ u, aspirin veya benzer ilaçlar olan Coraspin, Ecopirin, Babyprin, Asinpirine, dipiridamol, klopidogrel  gibi kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar ile bir arada almamaya özen gösteriniz. Eğer ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa, IBURAMIN COLD‘ u, aspirin veya benzeri ilaçları aldıktan yarım saat sonra alınız. IBURAMIN COLD söz konusu ilaçların kanda pıhtılaşmayı önleyici etkisini azaltabilir.  İlacı kullanmadan önce bu konuyu doktorunuza danışmayı unutmayınız
 13. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, yüksek tansiyon, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme bozukluğu ve denge kaybı gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 14.  İlacı kullanırken ciltte çürük , kolay kanama, halsizlik, vücutta ağrı, kas zayıflığı, ateş, nefes almada zorluk, şiddetli baş ağrısı, titreme , üşüme, ciltte mor lekeler, kırmızı deri döküntüsü, kaşıntı, ışığa karşı aşırı duyarlılık, irade dışı kasılma, sinirlilik hali, huzursuzluk hissi, çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama durumlarından herhangi biri  görüldüğünde ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
 15. IBURAMIN COLD‘ u kullanırken dışarıdan alınan darbeye bağlı olmadan derinizde benek şeklinde morarıklıklar , çürükler oluşursa, ilacın kullanımını kesip acilen doktorunuzla görüşünüz.
 16. Doktorunuzun önerdiği dozdan daha fazla kullanmayınız. İlacın yüksek dozlarda kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 17. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklarında ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksek olduğundan dikkatli kullanılmalı ve tedaviye düşük dozlarla devam edilmelidir.
 18. İlacı kullanırken doz aşımı yapmayınız. Eğer doktorunuzun önerdiği miktardan daha fazla kullandığınızı  düşünüyorsanız acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 19. Tedaviniz sırasında alkol kullanımından kaçınınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı mide kanaması olasılığını arttırabilir.
 20. Kullanımı baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 21. Hamileliliğin son dönemi ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

IBURAMIN COLD Şurup’un Kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Midenizde oluşabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya yemekten sonra tok karnına almanız önerilir.
 4. Çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde 3 -4 defa 1 veya 2 şer ölçektir.
 5. Ateşli durumlarda ateş düşürücü etkisi 6-8 saat sürer.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacın etken maddelerine veya içeriğinde bulunan yardımcı maddelere alerji sebebiyle ortaya çıkan kurdeşen, nefes almada güçlük, dil, dudak ve yüzde şişme durumlarından herhangi biri ortaya çıkarsa ilacın kullanımını durdurup acil yardım almak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 2. Baş dönmesi, hazımsızlık, ishal, gaz, asabilik, sersemlik hali geçici olarak görülebilir.

 

Diğer ilaçlarla etkileşimi :

 IBURAMIN COLD’ u kullanmaya başlamadan önce halihazırda  hangi ilaçları kullandığınızı muhakkak hekiminize bildiriniz.
Eğer  sitalopram içeren ilaçlar( Cipram, Eslopram,laures,vodelax, sintab, relaxol, laira, citrex, citolixin, citexam, citolap, citol, cipram, citexam, pasilopram),  essitalopram içeren ilaçlar  (zendor,  sevpram, sitela, tiopram,exeram, estilom, esram, esplus, esmax, eslorex, eslong, elitrex, cipralex, citoles, avertyn, laira, anzyl, secita, losiram), fluoksetin etken maddeli (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); venlafaksin içeren ilaçlar (Efexor, vessril, venladep, veniba, venegis, faxiven, sulinex); fluvoksamin içeren ilaçlar ( faverin, revoxin), paroksetin içeren ilaçlar (Paxil, xetanor, nokturn, paxera, paxotin, zoxapar, as-paroks, Seroxat), sertralin içeren ilaçlar  (Lustral,  serdep, zeleft, lustec, as-sertral, serotop. misol, selectra, Seralin) gibi antidepresan ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız hekiminize söyleyiniz. İbuprofen’ i bu tip ilaçlarla aynı anda kullanmak kanama ve çürük oluşumuna sebebiyet verir.
IBURAMIN COLD, aşağıda belirtilen diğer ilaçlarla da etkileşime girebilir
İbuprofen benzeri veya diğer ağrı kesici ilaçlar, Kortizon içeren ilaçlar, alerji ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar,Ginkgo biloba bitkisel ekstresi, Lityum tuzları, Zidovudin,  içeren ilaçlar,  varfarin sodyum içeren  (Coumadin); pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar, klortalidon içeren Hygroton, Regroton); indapamid (Fludin, Flupamid, İndamid idrar söktürücü ilaçlar Siklosporin, Takrolimus ya da  Zidovudin içeren ilaçlar; furosemid içeren (Lasix, Furomid, Desal); prednizolon içeren (Deltacortil, Neocorten, Prednisolon); metotreksat içeren (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat); benazepril (Cibacen); kaptopril (Kapril, Kaptoril); fosinopril (Monopril); enalapril (Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Blokace); trandolapril (Gopten); asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ); diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar vb.);ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, dufen, artril, advil vb.); indometasin (Endol, Endomet vb); ketoprofen (Profenid ve); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim vb.); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax vb.); piroksikam (Felden, Oksikam vb.

 

İlacın Etken Maddesi: Ibuprofen, Psödoefedrin hidroklorür, Klorfeniramin Maleat
İlaç Marka İsmi: IBURAMIN COLD Şurup

IBURAMIN COLD Şurup kullanma talimatı (prospektüsü)


IBURAMIN COLD Şurup kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın