IBUCOLD PLUS Şurup

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi İbuprofenKlorfeniramin maleatPsödoefedrin hidroklorür‘ dür  İBUCOLD PLUS Şurup, histaminin etkilerini azaltıcı, burun ve sinüs tıkanıklıklarını açıcı, iltihap önleyici, ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihabı giderir. İltihabı  giderici (çözücü) etkisinin ardından ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklıklarını, burundaki damarları daraltmak (büzmek) suretiyle giderir. Aynı zamanda ateş, ağrı ve burun tıkanıklığı ile birlikte gelişen, vücuttaki doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı gözlerde kızarma, yaşarma, kaşınma, ödem, hapşırma, öksürük, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri giderir. İBUCOLD PLUS, soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, saman nezlesi, alerjik nezle, yüz sinüslerinin iltihabı (sinüzit), soluk borusu iltihabı, larenjit, yutak iltihabı (farenjit) gibi üst solunum yollarındaki enfeksiyonlar (Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları) eşliğinde ortaya çıkan gözlerde yaşarma, hapşırık, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, vücut kırgınlığı gibi şikayetlerin iyileştirilmesinde ve ateşin düşürülmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 6 yaşın üstündeki çocuklar, ergenler ve yetişkinler için uygundur.

 

IBUCOLD PLUS Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İBUCOLD PLUS, histaminin etkilerini engelleyici, burun ve sinüs tıkanıklıklarını açıcı, iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.
 3. Bu ilacı ateş için kullanıyorsanız tedavide 3 ardışık günü aşmamanız önerilir. Diğer belirtilerin tedavisi için kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan günden fazla kullanmayınız
 4. Eğer üç günün içerisinde çocuğunuzdaki yakınmalar artarsa ya da üzerine başka rahatsızlıklar eklenirse ilacın kullanımını kesip hekiminizle temasa geçiniz.
 5. Bu ilacı kullanımınız süresince hekime danışmadan gribe, soğuk algınlığına veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
 6. Mide, bağırsak, astım, kalp ve damarlar ile alakalı sorunlarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak hekiminize rahatsızlıklarınızı anlatınız.
 7. Ciddi kalp, böbrek veya karaciğer (yetmezlik) hastalığınız varsa ya da daha önceden geçirmiş olduğunuz felç,  kanama  veya pıhtılaşma ile ilgili sorunlar varsa,  asetilsalisilik asitlere karşı bir alerjiniz varsa, bronşiyel astımınız varsa, son iki hafta içerisinde MOA inhibitörü kullanmışsanız veya halen kullanıyorsanız, süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, mide ve bağırsak delinme öyküsü, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide veya bağırsakta yara veya midenizde doygunluk hissi, mide ekşimesi gibi sindirim sistemi sorunlarınız  varsa; bu ilacı kullanmanız sakıncalıdır.
 8. Önceden yaşanmış mide kanaması öyküsü veya sindirim organlarınızda süregelen bir hastalığınız varsa ya da önceden yaşanmış  kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması öykünüz varsa ya da vücudunuzda şişlik varsa, psikiyatri ilaçları alıyorsanız, karaciğer veya böbrekleriniz yeterli çalışmıyorsa, üreme probleminiz varsa veya kısırlık testi yaptıracaksanız; tansiyonunuz yüksekse, diyabet, kalp atımlarında hızlılık,  aşırı aktif tiroid, böbrek üstü bezi tümörü durumlarından herhangi birine sahip iseniz doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmamalısınız.
 9. Kanda pıhtılaşmayı tetikleyebileceği ihtimali sebebiyle kalp ve kan damarlarında dolaşım sorunları olan veya bu hastalıklara yatkın olanlarda kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır. İlacın gereksiz yere ve tavsiye edilenden fazla kullanımı neticesinde bu olumsuz etkiler daha da artar.
 10. İlacın kullanımıyla alakalı ciltte kızarıklık, döküntü başlarsa ya da bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği emareleri varsa; ilacın alımını kesiniz.
 11. İlacın kullanımına bağlı yüksek kan basıncı, halsizlik, nefes almada güçlük, konuşmada bozukluk, görme bozukluğu ve denge kaybı gibi kalp ve dolaşım sorunlarının herhangi biri ile karşılaştığınızda tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 12. Bu ilacı kullanımınız süresinde ciltte mor lekeler, kolay kanama, halsizlik, vücutta ağrı, kas zayıflığı, ateş, nefes alıp vermede güçlük, şiddetli baş ağrısı, boyun tutulması, sarılık, iştah kaybı veya ani kilo alma, vücutta şişlik,  titreme, üşüme,  kırmızı deri döküntüsü, kaşıntı, ışığa karşı aşırı duyarlılık, irade dışı kasılma, asabilik, tedirginlik, çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları, koyu  renkli idrar, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama durumlarından herhangi biri  görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.
 13. Bu ilacı kullanırken dışarıdan alınan darbeye bağlı olmadan derinizde benek şeklinde morarıklıklar görüldüğünde, ilacın kullanımını kesip acilen doktorunuzla görüşünüz.
 14. Hekiminizin önerdiği dozu dikkate alınız. İlacın normal doz haricinde ekstra kullanımı sindirim organlarında kanama veya delinme gibi tehlikeler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanamayı işaret eden olgulardan herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 15. Yaşlı kişilerin mide ve bağırsaklarında istenmeyen durumlara maruz kalma ihtimali daha fazla  olabileceğinden yaşlılarda ilacın olumsuz etkileri takip edilmeli ve doz ayarlaması yapılmalıdır.
 16. Bu ilacı kullandığınızda alkol almaktan kaçınınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı midede kanama tehlikesi yaratabilir.
 17. Araç ya da makine kullanımına engel teşkil etmez. Ancak kullanımı baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.
 18. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebek ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

IBUCOLD PLUS Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size tavsiye edilenden eksik veya fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. Şurubu her kullanımdan önce hafifçe çalkalayıp, doğru dozda aldığınızdan emin olabilmek için işaretli kaşıkla ölçünüz, yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. İlacın kullanımdan iyi sonuç almak için, çocuğunuza yemek yemeden en az 1 saat önce veya yemek yedikten en az 2 saat sonra verilebilir. Ancak çocuğun midesinde yaratabileceği tahrişi azaltabilmek amacıyla yemekten sonra vermeye özen gösteriniz.
 4. Bilhassa çocuklara hekim tavsiyesi olmadan verilmemelidir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, gaz, baş dönmesi, uyuşukluk, asabilik ve uyumada güçlük geçici olarak rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür, Klorfeniramin maleat
İlaç Marka İsmi: İBUCOLD PLUS Şurup

İBUCOLD PLUS Şurup kullanma talimatı (prospektüsü)


1- IBUCOLD Plus Şurup nedir ve ne için kullanılır?
ÎBUCOLD PLUS 100 mL’lik amber renkli cam şişede, 5 mL’sinde 100 ibuprofen, 15 mg psödoefedrin hidroklorür ve 1 mg klorfeniramin maleat içeren 1/2 ve 1/4 ml’ye işaretli kaşık ölçekle beraber sunulan açık turuncu renkli şuruptur. Klorfeniramin vücutta doğal histaminin etkisini azaltan antihistaminik bir ajandır. Histamin hapşırık, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burnun akıntısına neden olur. İbuprofen non steroid antiinflamatuar ilaç grubundandır. İbuprofen vücutta ağrı ve inflamasyona sebep olan prostaglandin adı verilen molekülleri azaltır. Psödoefedrin nazal pafeajlardaki kan damarlarını büzen dekonjestan bir maddedir. Genişleyen kan damarları burun tıkanıklığına sebep olur. İBUCOLD PLUS; Soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı içeren semptomların giderilmesinde kullanılır.
2-IBUCOLD Plus Şurup kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
Kardiyovasküler (KV) risk
NSAİİ’ler ölümcül olabilecek KV trombotik olaylar, miyokard infarktüsü ve inme riskinde artışa neden olabilir. Bu risk kullanım süresine bağlı olarak artabilir. KV hastalığı olan veya KV hastalık risk faktörlerini taşıyan hastalarda risk daha yüksek olabilir.
İBUCOLD PLUS koroner arter by-pass cerrahisi öncesi ağrı tedavisinde kontrendikedir.
Gastrointestinal (GI) riskler
NSAİİ’ler kanama, ülserasyon, mide veya bağırsak perforasyonu gibi ölümcül olabilecek ciddi GI advers etkilere yol açarlar. Bu advers olaylar herhangi bir zamanda, önceden uyarıcı bir semptom vererek veya vermeksizin ortaya çıkabilirler. Yaşlı hastalarda ciddi GI etkiler bakımından daha yüksek risk taşımaktadırlar.
IBUCOLD Plus Şurup’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer;
İbuprofen, psödoefedrin, klorfeniramin, ilacın diğer bileşenlerine veya diğer adrenerjik ilaçlara karşı alerjiniz varsa, Hamileliğin son üç ayında iseniz, Şiddetli karaciğer hastalığınız varsa, Şiddetli böbrek yetmezliği hastalığınız varsa, 6 yaşın altındaki çocuklarda, Koroner arter (kalbi besleyen damar) hastalığınız varsa, Eğer bu ilaçları kullanıyorsanız: bazı antidepresanlar, göz veya bağırsak bozukluklarının tedavisinde kullanılan atropin, alfa ve beta blokörler içerebilen yüksek tansiyon ilaçlan, kan toplanması ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, iştah baskılayıcılar, duygu durum bozuklukları tedavisinde kullanılan moklobemid, migren tedavisinde kullanılan ergotamin veya metiserjit, doğum sırasında rahim kasılmalanna yardımcı olan oksitosin, Monoaminooksidaz inhibitörleri adı verilen ilaçlardan kullanıyorsanız veya bu ilaçlarla gördüğünüz tedavinin kesilmesini takiben henüz 2 hafta geçmediyse, Daha önceden ibuprofen, aspirin ve diğer NSAİİ’lere karşı, astım, burun iltihabı (rinit) veya kurdeşen (ürtiker) gibi alerjik reaksiyonlar gösterdiyseniz, Sözü edilen bu ilaçlar nedeniyle daha önce mide-bağırsak kanaması veya delinmesi geçirdiyseniz, Tekrarlayan mide-onikiparmak bağırsağı ülserleri, iltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı), mide-bağırsak kanaması gibi hastalıklarınız varsa ya da daha önce tekrarlayan bir şekilde geçirdiyseniz, Şiddetli kalp yetmezliği hastalığınız varsa, İbuprofen kullanırken mide-bağırsak kanaması veya yarası (ülserasyon) oluşur ise, Kanamaya eğilim artmış ise (kolay kanamaya neden olan durumlar var ise), Başka bir sempatomimetik ilaç (dekonjestan, iştah bastıncı ilaç ya da amfetamin benzeri ilaç) veya beta-blokör ilaç kullanıyorsanız, Ayrıca koroner arter bypass cerrahisi (kalp damarlarındaki tıkanıklığın düzeltilmesi ameliyatı) öncesi veya sonrası dönemde İBUCOLD PLUS kullanılmamalıdır.
IBUCOLD Plus Şurup’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer; Yüksek tansiyon ve kalp hastalığınız varsa, Diyabet hastası iseniz, Fazla çalışan tiroidiniz varsa, Göz tansiyonunun artması (glokom) durumunda, Feokromositoma olan hastalarda (böbreküstü bezlerinde oluşan bir tümör olup, adrenalin miktarında artışa sebep olabilmektedir.) Kalp ritim bozukluğunuz varsa, Prostat büyümeniz ve idrar kesesi fonksiyon bozukluğunuz varsa, Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritim bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa, Ağız yolu ile kullanılan kortikosteroidler, antikoagülanlar (varfor) kullanıyorsanız,
Seyrek olarak psödoefedrin dahil olmak üzere sempatik sistemi uyaran ilaçlarla beynin arka bölümünde iyileşebilen beyin dokusu harabiyeti (posterior geri dönüşlü ensefalopati (PRES)) ve beyin damarlarında iyileşebilen daralma (geri dönüşlü serebral vazokonstriksiyon sendromu (RCVS)) bildirilmiştir. Bildirilen semptomlar ani başlangıçtı şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve görme bozukluğudur. Olguların çoğu uygun tedavi ile birkaç günde düzelmiştir. PRES/RCVS belirti ve semptomları gelişmesi halinde psödoefedrin hemen kesilmelidir.
60 yaş üzerindeyseniz,
Astım hastası iseniz, veya daha önce astım geçirdiyseniz; bronşlarda spazma yol açabilir,
Önceden mide-onikiparmak bağırsağı ülseri veya başka mide-bağırsak hastalıkları geçirdiyseniz; bu tablolarda alevlenme görülebilir,
Böbrek hastalığınız varsa; böbrek fonksiyonlarının izlenmesi gerekebilir İbuprofen ve benzeri NSAİ ilaçları uzun süre kullanan kişilerde böbrek işlevlerinin bozulma riski, kalp yetmezliği ve karaciğer bozukluğu olanlarda, idrar pöktürücü (diüretik) ve ADE inhibitörü sınıfı tansiyon ilacı alanlarda ve yaşlılarda yükselmektedir,
Karaciğer hastalığınız varsa,
Kalp hastalığınız varsa ya da tansiyonu (kan basıncı) yüksek ise; vücudun çeşitli bölümlerinde su tutulması ve bunun sonucunda şişmeler (ödem) görülebilir,
İbuprofen ve benzeri ilaçlar, özellikle yüksek dozlarda ve uzun süreyle kullanıldıklarında, kalp krizi (miyokard enfarktüsü) veya inme (felç) riskinde küçük bir artış ile ilişkili bulunmuştur. Kalp veya damar hastalıkları alan, daha önce inme geçirmiş olan veya bu gibi durumlar için risk taşıyanlarda (yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya şeker hastalığı olanlar ya da sigara içenlerde) tedavi doktor veya eczacı ile görüşülmelidir.
İbuprofen ve benzeri NSAİ ilaçlar uzun süreli (süreğen) kullanıldığında, önceden bu türlü bir hastalık geçirmemiş olsanız bile, mide-bağırsak kanalında ülserler, kanama ve delinme oluşabilmektedir. Bu türlü istenmeyen etkilerin ortaya çıkma riski, daha önce böyle bir hastalık geçirmiş olanlarda, yaşlı kişilerde, yüksek ilaç dozlarında ve tedavi süresi uzadıkça artmaktadır.
Vücudunuzda sebepsiz olarak morarmalar, çürümeler ortaya çıkarsa, doktora başvurunuz,
Üşüme, titreme ve ateşin birdenbire yükselmesi, halsizlik, baş ağrısı ve kusma ya da ensesinde katılık hissi ortaya çıkarsa hemen doktora başvurunuz; bir tür beyin zarı iltihabı (aseptik menenjit) belirtileri olabilir.
Halüsinasyonlar, huzursuzluk, uyku düzensizliği ortaya çıkarsa ilaç almayı bırakınız.
Epilepsi (sara) hastalığınız varsa,
Cildinizde kızarıklık, döküntüler belirirse, hemen doktora başvurmalısınız
5 günden daha fazla kullanmayınız.
Diğer NSAİ ilaçlar ile olduğu gibi, İBUCOLD PLUS enfeksiyon belirtilerini maskeleyebilir. Hastalığınızın belirtilerinin rahatlamasında etkili olan en düşük dozun, en kısa süreyle kullanılması, ilacın istenmeyen etki olasılığını en aza indirecektir. Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
IBUCOLD Plus Şurup’in yiyecek ve içecek ile birlikte kullanılması
İBUCOLD PLUS ŞURUP alırken alkol almayınız. Eğer günde üç kadehten fazla alkol alıyorsanız ibuprofen mide kanaması riskini arttırabilir. Portakal suyu ve kola ile birlikte kullanmayınız. İBUCOLD PLUS’ u bu besinlerden en az bir saat önce ya da iki saat sonra alınız.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamilelikte, özellikle hamileliğin son üç ayında İBUCOLD PLUS ŞURUP kullanılması bebek için zararlı olabilir. Doktorunuz önermedikçe bu ilacı kullanmayınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. İBUCOLD PLUS ŞURUP anne sütüne geçer bu emzirilen bebek için zararlı olabilir. Eğer bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve makine kullanımı
İBUCOLD PLUS sizin düşünce veya reaksiyonlarınıza zarar verebilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç kullanıyorsanız veya uyanık kalmanızı gerektirecek herhangi bir şey yapıyorsanız dikkatli olmanız gerekir.
İBUCOLD PLUS’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
İçeriğinde bulunan sükroz, sükraloz ve sorbitol nedeniyle, eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
Bu tıbbi ürün her 5 mİ’ sinde yaklaşık 23,89 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.
Bu tıbbi ürün, her dozunda (5 mİ) 1,25 mg sodyum propil parahidroksi benzoat içerir. Alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.
Bu tıbbi ürün yardımcı madde olarak sunset yellow içerir. Bu yardımcı maddeye bağlı alerjik reaksiyon gelişebilir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Bazı hastalarda etkileşimler bildirildiği için, İBUCOLD PLUS ŞURUP tedavisinde iken, aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız:
-Aminoglikozit sınıfı antibiyotikler (örn. gentamisin, kanamisin, streptomisin, Yüksek tansiyon ilaçları, ADE inhibitörleri,beta-blokerler ve diüretikler, Kolestiramin, Sülfonilüre, Mifepriston, CYP2C9 İnhibitörleri (Karaciğerde ilaçların etkisiz hale getirilmesinde görev yapan proteinleri durduran ilaç grubu; örn: vorikonazol, flukonazol), Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar (örn. varfarin), Pıhtılaşmayı sağlayan kan pulcuklarının faaliyetini engelleyen ilaçlar (antitrombosit ajanlar, örn. aspirin dipiridamol, klopidogrel) ve depresyon için kullanılan selektif serotonin geri-alım inhibitörleri (örn., fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralin), Aspirin, Ginkgo biloba bitkisel özütü, İdrar söktürücüler (örn., furosemid), Kalp yetmezliğinde kullanılan kalp glikozidleri (örn., digoksin, digitoksin), Kaptopril ile birlikte kullanımında dikkatli olunmalıdır. Kinolon sınıfı antibiyotikler (örn., siprofloksasin); nöbet (konvülsiyon), Diğer ağrı kesiciler (COX-2 inhibitörleri dahil diğer NSAİİ’ler; öm. aspirin, naproksen, selekoksib, nimesülid), Kortizon grubu ilaçlar, Lityum tuzları (ruhsal hastalıklarda kullanılır) ve metotreksat (romatizmal eklem hastalıklarında ve bazı kanser türlerinde kullanılan bir ilaç), Mifepriston (düşük ilacı), Siklosporin, Takrolimus, Tiklopidin, Zidovudin, Klasik antihistaminikler (sedatif [yatıştırıcı, sakinleştirici] etkili), Fenitoin içeren epilepsi ilaçlarıyla, anksiyete (kaygı, endişe) tedavisinde veya uyku düzenleyici ilaçlarla
Burun tıkanıklığını giderici ilaçlar, trisiklik antidepresanlar (psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır), iştah kesici ilaçlar ve bazı sinir sistemi uyarıcı ilaçlar veya MAOI’ler (psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır), bretilyum, betanidin, guanitidin, debrizokin, metildopa ve alfa- ve beta-adreneıjik bloker ilaçlar gibi tansiyonu düşüren ilaçlar, Moklobemid, Kardiyak glikozidlerle (kalp yetmezliğinde kullanılır), Ergot alkaloidler (ergotamin ve metiserjit; migren tedavisinde kullanılır), Doğumu kolaylaştırmak için kullanılan oksitosin, Trisiklik antidepresanlar (depresyon tedavisinde kullanılır)Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zaımanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3- IBUCOLD Plus Şurup nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
 Ateş tedavisi: Antipiretik etkisi yaklaşık 6-8 saat kadar devam eder. Daha yüksek dozların kullanılması bu süreyi uzatmaz. Doz miktarları aşağıdaki tabloya göre ayarlanmalıdır. 5 günden daha fazla kullanmayınız.
5 mg/kg Ateş <39.2 °C
10 mg/kg Ateş > 39.2 °C
YAŞ
mg
Ölçek
mg
Ölçek
6-8 yaş
125
1  1/4
250
2  1/2
9-10 yaş
150
ı  1/2
300
3
11-12 yaş
200
2
400
4
12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde günde 3-4 kez 1-2 ölçek kullanılır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
Uygulama yolu ve metodu
İBUCOLD PLUS sadece ağızdan kullanım içindir. Ölçek kaşığı kullanılarak şurup içilir.
Değişik yaş grupları
Çocuklarda kullanımı
6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
Yaşlılarda kullanımı
60 yaş üzerindeki bireylerde ibuprofene bağlı mide kanaması riski artmaktadır. Eğer İBUCOLD ’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Özel kullanım durumları
Böbrek/Karaciğer yetmezliği:
Karaciğer ve böbrek fonksiyonu bozuk olan kişilerde kullanılmamalıdır.
Kullanmanız gerekenden daha fazla IBUCOLD Plus Şurup kullandıysanız
İBUCOLD PLUS ’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
IBUCOLD Plus Şurup Kullanmayı unutursanız
İBUCOLD PLUS ’ ı kullanmayı unutursanız: Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
Daha sonraki normal alım saatine göre önerilen dozu yeniden almaya devam ediniz.
İBUCOLD PLUS ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler: Bulunmamaktadır.
4-IBUCOLD Plus Şurup Olası yan etkileri nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, İBUCOLD PLUS’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, İBUCOLD PLUS’ı kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz.
-Nefes darlığı; yüzde, dudaklarda, göz kapaklarında, dilde ve boğazda şişme; deride şiddetli kaşıntı ve döküntü; tansiyon düşmesine bağlı çarpıntı ve baş dönmesi (Aşırı duyarlılık – Alerji)
-Hırıltılı ya da zor nefes alma (astım nöbeti),
Kan basıncında yükselme (hipertansiyon), Kalp atışlarında düzensizlik, çarpıntı, göğüs ağrısı,Şiddetli karın ağrısı (mide ülseri veya pankreatit), Gözlerde ve deride sarılık (karaciğer işlev bozukluğu), Dışkıda veya kusmukta kan veya kahve telvesi gibi siyah renk (sindirim sistemi kanaması), Deride morluklar, burun ve diş eti kanaması, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma sıklığı artmışsa, solukluk ve halsizlik (kemik iliği baskılanması), Ciltte, ağızda, gözlerde, cinsel organ çevresinde; cilt soyulması, şişmesi, kabarcıkları ve ateş ile seyreden hastalık (eritema multiforme), Deri içi sıvı dolu kabarcıklarla deri soyulmaları ve doku kaybı ile seyreden ciddi bir hastalık (toksik epidermal nekroliz), Kaslarda ani güç kaybı, his kaybı, görme bozuklukları (inme), Şiddetli baş ağrısı, ense sertliği, bulantı, kusma ve bilinç bulanıklığı (aseptik menenjit) gerçekte olmayan şeyleri görme ve duyma hali varsa (varsam – halüsinasyon)
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin İBUCOLD PLUS’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Yan etkiler görülme sıklıklarına göre aşağıdaki şekilde sıralanmıştır:
Çok yaygın: 10 hastanın en az 1 inde görülebilir.
Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek: 1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.
Bilinmiyor: eldeki veriler ile tahmin edilemiyor.
Yaygın: Sinirlilik, uykusuzluk, Sersemlik, baş ağrısı ve baş dönmesi, Bulanık görme, Sindirim bozukluğu (dispepsi), İshal (diyare), Bulantı, kusma, karın ağrısı, Mide ve bağırsakta aşırı gaz (flatulans), Kabızlık (konstipasyon), Mide bağırsak kanaması, Kanamaya bağlı katran renkli, kötü kokulu dışkı (melena), Kan veya kahve telvesi gibi kusma (hematemez), Deri döküntüsü
Yaygın olmayan: Görme bozukluğu, Oniki parmak bağırsağında meydana gelen yara (duodenal ülser), Mide ülseri (gastrik ülser), Midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması (gastrit), Küçük yaralarla belirgin ağız iltihabı (oral ülserassyon), Sarılık, Karaciğer iltihabı (hepatit), Karaciğer fonksiyon bozukluğu, Telaş hali, huzursuzluk, Uyuşma (parestezi), Duyma bozukluğu (duymada azalma, artma), Rinit (nezle,grip), Yorgunluk, Astım, astımda ağırlaşma, bronkospazm ya da sıkıntılı soluk alıp verme (dispne) gibi solunum yolu reaksiyonları, Kurdeşen (ürtiker), Kaşıntı (pruritus), Deri ve mukozalardaki küçük kanamalar (purpura), Yüz ve boğazda şişmeye (ödem) neden olan aşırı duyarlılık (anjiyoödem), Işığa duyarlılık (fotosensitivite), Ağrılı idrar yapma, Erkek hastalarda idrar yapmada zorluk (üriner retansiyon), Böbrek yetmezliği (ayak bileklerinde şişme gibi)
Seyrek: Beyaz kan hücreleri (lökosit) sayısında azalma (lökopeni), Trombosit-kan pıhtılaşmasına aracılık eden hücrelerin sayısında azalma (trombositopeni), Ani gelişebilen beyaz kan hücrelerinin sayısında aşırı azalma (agranülositoz), Kan hücreleri sayısında ciddi azalma (aplastik anemi), Hemolitik anemi (bir tür kansızlık), Kandaki nötrofıllerin sayısının aşırı derecede azalması (nötropeni), Kulak çınlaması (tinnitus), Olmayan şeyleri görme, hissetme veya duyma (halüsinasyon), İç kulak rahatsızlığından kaynaklanan baş dönmesi (vertigo), Beyin zan iltihabı [ense sertliği, baş ağrısı, bulantı, kusma, ateş, ışığa dayanıksızlık ya da oryantasyon (yer, zaman, mekan algısı) kaybı] (aseptik menenjit), Yaygın, şiddetli allerjik reaksiyon (anafılaksi), Hezeyan, Kalp atışında artış (taşikardi), Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), Kalp ritminde bozukluk, Göz sinirlerinde iltihaplanma (Optik nevrit), Uykululuk hali (somnolans), Zehirli bir madde nedeniyle göz sinirlerinde iltihaplanma (toksik optik nöropati), Ağız kuruluğu, Mide, bağırsakta delinme (gastrointestinal perforasyon), Karaciğerde hasar, Ödem, Alerji sonucu ciltte görülen döküntüler (alerjik dermatit)
Çok seyrek:Pankreas iltihabı (pankreatit), Karaciğer yetmezliği, Stevens-Johnson sendromu dahil büllöz deri iltihabı (Ciltte, ağızda, gözlerde, cinsel organ çevresinde; cilt soyulması, şişmesi, kabarcıkları ve ateş ile seyreden ciddi hastalık hali), Ağızda ve vücudun diğer alanlarında su toplaması şeklinde veya farklı büyüklüklerde kırmızı döküntülerle seyreden hastalık (eritema multiforme:), Deride içi sıvı dolu kabarcıklarla, deri soyulmaları ve doku kaybı ile seyreden ciddi bir hastalık (toksik epidermal nekroliz), Kalp arterlerinin bir kan pıhtısı ile tıkanması
Bilinmiyor: Allerjik reaksiyon ve anjiyoödem, Uyarılabilirlik artışı ve anksiyete (kaygı, endişe), İştahsızlık, Kalın bağırsak iltihabı (kolit) ve Crohn hastalığının alevlenmesi, Hemolitik anemi (bir tür kansızlık), Kan bozukluğu (diskrazi), Balgamda koyulaşma
İBUCOLD PLUS gibi ilaçlar, kalp krizi (miyokard enfarktüsü) veya inme riskinde küçük bir artışa neden olabilir. Seyrek olarak İBUCOLD PLUS ile kan bozuklukları ve böbrek problemleri oluşabilir. Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
5- Saklanması
İBUCOLD PLUS ŞURUP’u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’ nin altındaki oda sıcaklıklarında saklanmalıdır. Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız. Ambalajın üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra İBUCOLD PLUS’u kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz İBUCOLD PLUS’u kullanmayınız.

1 Yorum

 1. vahdet 10 Ocak 2018

Yorum Yap