IBUCOLD C 30 Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi İbuprofenPsödoefedrin hidroklorürAskorbik Asit (Vitamin C) ‘ dir. IBUCOLD-C Film Tablet, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici (burun tıkanıklığını açıcı), iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihabı giderir. İltihabı giderici (çözücü) etkisinin ardından ağrıyı keser ve ateşi düşürür. Aynı zamanda ateş veya ağrıyla birlikte görülen burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklıklarını; burundaki kan damarlarını daraltmak (büzmek) suretiyle giderir. IBUCOLD-C, soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, saman nezlesi, alerjik nezle, sinüzit (yüz sinüslerinin iltihabı), yutak iltihabı (farenjit) gibi üst solunum yollarındaki enfeksiyonlar eşliğinde ortaya çıkan baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş, vücut kırgınlığı ve burun tıkanıklığının giderilmesinde kullanılır.  Kullanımı 12 yaşın üstündeki çocuklar, ergenler ve yetişkinler için uygundur.

 

IBUCOLD-C 30 Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. IBUCOLD-C, burun tıkanıklıklarını açıcı, iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisinin yanı sıra; burundaki kan damarlarını daraltarak burnu açar.
 3. Bu ilacı kullanımınız süresince hekime danışmadan gribe, soğuk algınlığına veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
 4. Mide, bağırsak, astım, kalp ve damarlar ile alakalı sorunlarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak hekiminize rahatsızlıklarınızı anlatınız.
 5. Önceden yaşanmış mide kanaması öyküsü veya sindirim organlarınızda süregelen bir hastalığınız varsa ya da önceden yaşanmış  kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması öykünüz varsa ya da vücudunuzda şişlik varsa, psikiyatri ilaçları alıyorsanız, karaciğer veya böbrekleriniz yeterli çalışmıyorsa, üreme probleminiz varsa veya kısırlık testi yaptıracaksanız; hipertansiyon, diyabet, kalp atımlarında hızlılık,  fazla çalışan tiroid, böbrek üstü bezi tümörü durumlarından herhangi birine sahip iseniz;  doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmamalısınız.
 6. Ciddi kalp, böbrek veya karaciğer (yetmezlik) hastalığınız varsa ya da daha önceden geçirmiş olduğunuz felç,  kanama  veya pıhtılaşma ile ilgili sorunlar varsa,  asetilsalisilik asitlere karşı bir alerjiniz varsa, bronşiyel astımınız varsa, son iki hafta içerisinde MOA inhibitörü kullanmışsanız veya halen kullanıyorsanız, süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, mide ve bağırsak delinme öyküsü, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide veya bağırsakta yara veya midenizde doygunluk hissi, mide ekşimesi gibi sindirim sistemi sorunlarınız  varsa; bu ilacı kullanmanız sakıncalıdır.
 7. Kanda pıhtılaşmayı tetikleyebileceği ihtimali sebebiyle kalp ve kan damarlarında dolaşım sorunları olan veya bu hastalıklara yatkın olanlarda kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır. İlacın gereksiz yere ve tavsiye edilenden fazla kullanımı neticesinde bu olumsuz etkiler daha da artar.
 8. İlacın kullanımıyla alakalı ciltte kızarıklık, döküntü başlarsa ya da bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği emareleri varsa; ilacın alımını kesiniz.
 9. İlacın kullanımına bağlı yüksek kan basıncı, halsizlik, nefes almada güçlük, konuşmada bozukluk, görme bozukluğu ve denge kaybı gibi kalp ve dolaşım sorunlarının herhangi biri ile karşılaştığınızda tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız..
 10. Bu ilacı kullanımınız süresinde ciltte mor lekeler, kolay kanama, halsizlik, vücutta ağrı, kas zayıflığı, ateş, nefes alıp vermede güçlük, şiddetli baş ağrısı, boyun tutulması, sarılık, iştah kaybı veya ani kilo alma, vücutta şişlik,  titreme, üşüme,  kırmızı deri döküntüsü, kaşıntı, ışığa karşı aşırı duyarlılık, irade dışı kasılma, asabilik, tedirginlik, çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları, koyu  renkli idrar, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama durumlarından herhangi biri  görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.
 11. Bu ilacı kullanırken dışarıdan alınan darbeye bağlı olmadan derinizde benek şeklinde morarıklıklar görüldüğünde, ilacın kullanımını kesip acilen doktorunuzla görüşünüz.
 12. Hekiminizin önerdiği dozu dikkate alınız. İlacın normal doz haricinde ekstra kullanımı sindirim organlarında kanama veya delinme gibi tehlikeler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanamayı işaret eden olgulardan herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 13. Yaşlı kişilerin mide ve bağırsaklarında istenmeyen durumlara maruz kalma ihtimali daha fazla  olabileceğinden yaşlılarda ilacın olumsuz etkileri takip edilmeli ve doz ayarlaması yapılmalıdır.
 14. Bu ilacı kullandığınızda alkol almaktan kaçınınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı midede kanama tehlikesi yaratabilir.
 15. Araç ya da makine kullanımına engel teşkil etmez. Ancak kullanımı baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.
 16. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebek ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

IBUCOLD-C 30 Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size tavsiye edilenden eksik veya fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. Her bir tableti yeterli miktarda su ile birlikte alınız.
 3. İlacın kullanımdan iyi sonuç almak için, ilacınızı mideniz boşken alınız. Yemek yemeden en az 1 saat önce veya yemek yedikten en az 2 saat sonra alabilirsiniz. Ancak midenizde yaratabileceği tahrişi azaltabilmek amacıyla yemekten sonra almaya özen gösteriniz.
 4. Hekiminiz günde ne kadar ve ne zaman hangi aralıklarla kullanacağınızı rahatsızlığınızın şiddetine göre belirleyecektir.
 5. Bilhassa çocuklara hekim tavsiyesi olmadan verilmemelidir.
 6. Tedavide 7 ardışık günü aşmamanız önerilir. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen 3-5 günün içerisinde yakınmalarınız artarsa ya da üzerine başka rahatsızlıklar eklenirse ilacın kullanımını kesip hekiminizle temasa geçiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma,  ishal veya kabızlık, mide yanması, uyuşukluk, asabilik, uyumada güçlük, ciltte kızarıklık, vücutta su ve tuz tutulumu geçici olarak rastlanan yan etkilerdir. Bu yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımına devam edip, doktorunuzla görüşünüz.

 

İlaç Etken Maddesi:  İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür, Askorbik Asit (Vitamin C)
İlaç Marka İsmi: İBUCOLD C 200mg/30mg/300mg film kaplı tablet
İlaç ATC Kodlaması ve ruhsatı : Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında İBUCOLD C, sırasıyla; SOLUNUM SİSTEMİ, NAZAL İLAÇLAR, SİSTEMİK NAZAL DEKONJESTANLAR, Sempatomimetikler, psödoefedrin kombinasyonu, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları, diğer soğuk algınlığı ilaçları, olarak sınıflandırılmış şekilde ve R05X atc koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz İBUCOLD C ‘nin üretimini yapan Pharmactive İlaç Sanayi ve Ticaret A. Şti.’dir. İlaç Ruhsatı da aynı şirkete aittir.
— İBUCOLD C endikasyonu, ne ilacı;
—İBUCOLD C uygulanımından önce bilinmesi gereken konular; emzirme evresinde, hamile olanlarda kullanılır mı;  etkileşim bilgisi ve kontrendikeleri; saklama koşulları;
—İBUCOLD C kullanımıyla ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—İBUCOLD C kullanışı ile ilgili öneriler, uygulanım biçimi, doz bilgisi; bunlarla ilgili hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde Pharmactive İlaç’ın daha kapsamlı açıklamalarına erişilebilir.
İBUCOLD C 200mg-30mg-300mg Film Kaplı Tablet’e ait prospektüs, kullanma talimatı
İBUCOLD C 200mg-30mg-300mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı (prospektüsü)

İBUCOLD C 200mg-30mg-300mg Film Kaplı Tablet’e ait pdf belgesi (kısa ürün bilgisi)
İBUCOLD C 200mg-30mg-300mg Film Kaplı Tablet kısa ürün bilgisi

21 Yorum

 1. yusuf 13 Temmuz 2018
  • Önder 22 Nisan 2020
 2. Esin 25 Kasım 2018
 3. SİNAN ALTINTAŞ 11 Aralık 2018
  • aziz alp 28 Mart 2019
 4. Metin Taş 15 Aralık 2018
 5. Belgin 27 Mayıs 2019
 6. ALİ DAĞDEMİR 14 Ekim 2019
 7. MERVE 22 Ekim 2019
 8. Tülin 26 Ekim 2019
 9. durmuş 15 Aralık 2019
 10. Altay 26 Aralık 2019
 11. Altay 26 Aralık 2019
 12. Nurdan 29 Aralık 2019
 13. aktuğ arkan 24 Ocak 2020
 14. Serpil 3 Şubat 2020
 15. hayal 13 Şubat 2020
 16. Cihan 25 Şubat 2020
 17. Burak 5 Nisan 2020
 18. Erkan 5 Haziran 2020
 19. Hayr Vardar 11 Ağustos 2020

Yorum Yap