IBU-FORT 200 mg Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi İbuprofen‘ dir. Bu etken madde vücutta ağrıya ve iltihaba neden olan hormonları azaltarak çalışır. IBU-FORT 200 mg Süspansiyon (şurup), iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. Ağrı kesici ve iltihap giderici etki mekanizmasının ardından ateşi düşürür. İltihaplı romatizmal hastalıklarda, iltihaba bağlı ağrı ve sertlik halini iyileştirir, şişmeyi azaltır, tutma gücünü ve eklemlerin esnekliğini (fleksiyon-bükülme yeteneğini) arttırır. IBU-FORT, osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit, Juvenil romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalıklarına bağlı şikayetlerin iyileştirilmesinde ve gut artriti (damla hastalığı) ağrıları, adale ağrıları, vücut kırıklığı, bel -sırt – boyun ağrısı gibi ani gelişen veya kronik kas-iskelet sistemi ağrıları, eklem ve kaslardaki incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı şişlik ve ağrılarda iltihabın giderilmesi ve ağrının geçirilmesi için kullanmaktadır, ayrıca soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ortaya çıkan ateş ve ağrılar, diş ağrısı, diş tedavisi ve diş eti iltihabına bağlı ağrılar, baş ağrısı, ameliyat sonrası görülen ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore) ağrılarında kullanılır. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

 

IBU-FORT 200 mg Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesi İbuprofen’ e veya ilacın içeriğinde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. IBU-FORT, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı kullanırken hekiminize danışmadan ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 4. IBU-FORT, 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Bilhassa çocuklara hekim tavsiyesi dışında vermeyiniz.
 5. Mide, bağırsak, astım, kalp ve damar hastalığınız varsa  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza muhakkak danışınız.
 6. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ya da daha önceden geçirmiş olduğunuz beyin damarları ile ilgili bir hastalık (felç) kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz, koroner atar damar hastalığı,  ya da  bronşiyel astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve aspirin benzeri herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, mide ve bağırsak delinme öyküsü, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda aktif  kanama, veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; hamile iseniz veya emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 7. Geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığınız varsa ya da geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, ülseratif kolit öyküsünüz varsa ya da vücudunuzda ödem varsa, yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp atışlarında hızlılık,  herhangi bir tiroid bozukluğu, böbrek üstü bezi tümörü, şeker hastalığı, iltihabi bağ dokusu hastalığı, sistemik lupus eritematosus (SLE), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması öykünüz varsa, depresyon tedavisi görüyorsanız, üreme probleminiz varsa veya kısırlık testi yaptıracaksanız, karaciğer veya böbreklerinizde fonksiyon bozukluğu durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 8. IBU-FORT, kalp ya da kan dolaşımı rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Mümkün olduğunca uzun süreler boyunca kullanmayınız. İlacın neden olabileceği sorunlar arasında kalp krizi vardır.
 9. Bypass ameliyatı öncesinde ve sonrasında bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 10. IBU-FORT‘ u kullanırken  vücudunuzda kızarıklık, deri döküntüsü gelişirse ya da bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği enfeksiyonu belirtileri varsa bu ilacı kullanmayınız.
 11. Kanda pıhtılaşmayı tetikleme olasılığı sebebiyle kalp ve kan damarlarında dolaşım problemi olan veya bu riske yatkın olanlarda kullanımı  kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 12. IBU-FORT‘ u, aspirin veya benzer ilaçlar olan Coraspin, Ecopirin, Babyprin, Asinpirine, dipiridamol, klopidogrel  gibi kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar ile bir arada almamaya özen gösteriniz. Eğer ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa, IBU-FORT‘ u, aspirin veya benzeri ilaçları aldıktan yarım saat sonra alınız. IBU-FORT söz konusu ilaçların kanda pıhtılaşmayı önleyici etkisini azaltabilir.  İlacı kullanmadan önce bu konuyu doktorunuza danışmayı unutmayınız
 13. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, yüksek tansiyon, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme bozukluğu ve denge kaybı gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 14. İlacı kullanırken ciltte mor lekeler, kolay kanama, halsizlik, vücutta ağrı, kas zayıflığı, ateş, nefes almada zorluk, şiddetli baş ağrısı, boyun tutulması, sarılık, iştah kaybı veya ani kilo alma, vücutta şişlik,  titreme , üşüme,  kırmızı deri döküntüsü, kaşıntı, ışığa karşı aşırı duyarlılık, irade dışı kasılma, sinirlilik hali, huzursuzluk hissi, çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları, koyu  renkli idrar, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama durumlarından herhangi biri  görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
 15. IBU-FORT‘ u kullanırken dışarıdan alınan darbeye bağlı olmadan derinizde benek şeklinde morarıklıklar , çürükler oluşursa, ilacın kullanımını kesip acilen doktorunuzla görüşünüz.
 16. Doktorunuzun önerdiği dozdan daha fazla kullanmayınız. İlacın yüksek dozlarda kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 17. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklarında ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksek olduğundan dikkatli kullanılmalı ve tedaviye düşük dozlarla devam edilmelidir.
 18. İlacı kullanırken doz aşımı yapmayınız. Eğer doktorunuzun önerdiği miktardan daha fazla kullandığınızı  düşünüyorsanız acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 19. Tedaviniz sırasında alkol kullanımından kaçınınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı mide kanaması olasılığını arttırabilir.
 20. IBU-FORT, araç ya da makine kullanımına engel teşkil etmez. Yine de üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.
 21. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

IBU-FORT 200 mg Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayınız.  Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için işaretli ölçüm kaşığı ile alınız.  Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Midenizde oluşabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya yemekten sonra tok karnına  ya da bir miktar sütle birlikte almanız önerilir.
 4. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için günlük önerilen doz: 6 veya 8 saat aralıklarla olmak üzere günde toplam 1200 ila 1800 miligram önerilir. Hekiminiz günlük doz miktarını ve doz aralığını ağrının şiddetine göre  belirleyecektir.
 5. Juvenil romatoid artrit hastalığı olan çocuklara 6 veya 8 saat aralıklarla olmak üzere günde vücut ağırlığı başına en fazla 40 mg/kg’a göre hekim tarafından doz ayarlaması yapılarak verilebilir.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacın etken maddelerine veya içeriğinde bulunan yardımcı maddelere alerji sebebiyle ortaya çıkan kurdeşen, nefes almada güçlük, dil, dudak ve yüzde şişme durumlarından herhangi biri ortaya çıkarsa ilacın kullanımını durdurup acil yardım almak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 2. Baş dönmesi,  mide ekşimesi, ishal, gaz, asabilik, ciltte kaşıntı veya döküntü geçici olarak görülebilir.

 

Diğer ilaçlarla etkileşimi :

IBU-FORT’ u kullanmaya başlamadan önce halihazırda  hangi ilaçları kullandığınızı muhakkak hekiminize bildiriniz.
Eğer  sitalopram içeren ilaçlar( Cipram, Eslopram,laures,vodelax, sintab, relaxol, laira, citrex, citolixin, citexam, citolap, citol, cipram, citexam, pasilopram),  essitalopram içeren ilaçlar  (zendor,  sevpram, sitela, tiopram,exeram, estilom, esram, esplus, esmax, eslorex, eslong, elitrex, cipralex, citoles, avertyn, laira, anzyl, secita, losiram), fluoksetin etken maddeli (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); venlafaksin içeren ilaçlar (Efexor, vessril, venladep, veniba, venegis, faxiven, sulinex); fluvoksamin içeren ilaçlar ( faverin, revoxin), paroksetin içeren ilaçlar (Paxil, xetanor, nokturn, paxera, paxotin, zoxapar, as-paroks, Seroxat), sertralin içeren ilaçlar  (Lustral,  serdep, zeleft, lustec, as-sertral, serotop. misol, selectra, Seralin) gibi antidepresan ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız hekiminize söyleyiniz. İbuprofen’ i bu tip ilaçlarla aynı anda kullanmak kanama ve çürük oluşumuna sebebiyet verir.
IBU-FORT, aşağıda belirtilen diğer ilaçlarla da etkileşime girebilir
İbuprofen benzeri veya diğer ağrı kesici ilaçlar, Kortizon içeren ilaçlar, alerji ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar,Ginkgo biloba bitkisel ekstresi, Lityum tuzları, Zidovudin,  içeren ilaçlar,  varfarin sodyum içeren  (Coumadin); pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar, klortalidon içeren Hygroton, Regroton); indapamid (Fludin, Flupamid, İndamid idrar söktürücü ilaçlar Siklosporin, Takrolimus ya da  Zidovudin içeren ilaçlar; furosemid içeren (Lasix, Furomid, Desal); prednizolon içeren (Deltacortil, Neocorten, Prednisolon); metotreksat içeren (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat); benazepril (Cibacen); kaptopril (Kapril, Kaptoril); fosinopril (Monopril); enalapril (Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Blokace); trandolapril (Gopten); asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ); diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar vb.);ibuprofen (artril, Ibufen, Suprafen, Nurofen, siyafen, profen, repozal. advil, ibutek, iburit, brufen, dolven, vb.); indometasin (Endol, Endomet vb); ketoprofen (Profenid ve); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim vb.); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax vb.); piroksikam (Felden, Oksikam vb.)

 

 

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen
İlaç Marka İsmi: IBU-FORT 200 mg/5 ml  Süspansiyon

İBU-FORT 200 mg/5ml SÜSPANSİYON  kullanma talimatı ( prospektüsü)


İBU-FORT 200 mg-5ml SÜSPANSİYON kullanma talimatı

1 Yorum

 1. 31 Aralık 2017

Bir Yorum Yazın