HYPERIUM 1 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Rilmenidin’dir. HYPERIUM 1 mg Tablet,  kan basıncını (tansiyonu) düşüren bir ilaçtır. Kan damarlarını rahatlatır ve kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır. HYPERIUM, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde kullanılmaktadır.

HYPERIUM 1 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. HYPERIUM, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Eğer şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa ya da ağır depresyon geçiriyorsanız HYPERIUM‘u kullanmayınız.
 4. HYPERIUM‘u kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bisoprolol fumarat, metoprolol tartrat  veya karvedilol ile birlikte kullanmayınız.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce HYPERIUM‘u tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile HYPERIUM‘u kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. HYPERIUM‘un kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 8. HYPERIUM‘u düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 9. HYPERIUM‘u kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 10. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 11. HYPERIUM, çocuklarda kullanılmaz.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

 

HYPERIUM 1 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte  alınız.  Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. Sabahları yemekten önce alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyku hali, yorgunluk, çarpıntı, uykusuzluk, mide ağrısı, ağız kuruluğu, ishal, kabızlık, kaslarda kramp, deride döküntü kaşıntı, el ve ayaklarda soğukluk hissi, ödem, cinsel işlev bozukluğu, anksiyete ve depresyon yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Rilmenidin
İlaç Marka İsmi: HYPERIUM 1 mg Tablet

HYPERIUM 1 mg Tablet Kullanma Talimatı


HYPERIUM 1 mg Tablet Kullanma Talimatı

Yorum Yap