Humalog Solüsyon İçeren Kartuş İnsülin Lispro

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi İnsülin lispro’ dur. Humalog Solüsyon İçeren Kartuş İnsülin Lispro, kandaki şeker seviyesini düşürerek çalışan diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. İnsülinin hızlı etki gösteren bir formudur.

Humalog Solüsyon İçeren Kartuş İnsülin Lispro Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kandaki şeker seviyesini düşürerek çalışan diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.
 3. Yemekten önceki 15 dakika içerisinde kullanmalısınız.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Doz ayarlaması gerekebilir.
 5. Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtileri olan, artan susuzluk, iştah kaybı, mide bulantısı, uyuşukluk hali, ağız kuruluğu, kuru cilt ve idrar yapımından artış gibi belirtilerden herhangi biri görüldüğünde kan şekeriniz yükseldiğinin göstergesidir.
 6. Kan şekerinizin aşırı düşmesine izin vermeyiniz. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün (hipoglisemi)  belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 7. Kullanmadan önce ağızdan alınan diyabet ilaçları da dahil olmak üzere diğer kullandığınız tüm ilaçların listesini doktorunuza bildiriniz.
 8. Alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı şeker seviyesinin tehlikeli derecede düşmesine sebep olur.
 9. Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla hiç kimse ile paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemleri veya kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Humalog Solüsyon İçeren Kartuş İnsülin Lispro’nun Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Deri altına enjeksiyon ya da pompa sisteminde sürekli infüzyon içindir. Ayrıca sağlık meslek mensubları tarafından doktorun yakın gözetiminde damar içine (intravenöz) de uygulanabilir.
 3. Enjeksiyon için en uygun bölgeler karın, uyluk, sol kolun ön kısmı veya kalça bölgeleridir. Deri altına enjekte edilerek kullanılır. Karın çevresine yakın yerlere enjeksiyon yapılırsa, etkisini daha çabuk gösterir.Enjeksiyon bölgesinde şişlik oluşumunu önlemek için,  enjeksiyon yerini sürekli değiştiriniz.
 4. Etkisinin çabuk başlaması nedeniyle, genellikle yemekten hemen önce kullanılmalıdır. Gerektiğinde yemekten hemen sonrada uygulanabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı enjekte ettiğiniz yerde kaşıntı , kızarıklık ya da şişme varsa doktorunuza bildiriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: İnsülin lispro
İlaç Marka İsmi: Humalog Solüsyon İçeren Kartuş İnsülin Lispro

Humalog Solüsyon İçeren Kartuş İnsülin Lispro Kullanma Talimatı


Humalog Solüsyon İçeren Kartuş İnsülin Lispro Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın