Gyno-Trosyd Vajinal Merhem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Tiyokonazol’dur. Gyno-Trosyd Vajinal Merhem, vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı etki gösteren bir ilaçtır. Mantarların gelişimini engeller.

Gyno-Trosyd Vajinal Merhem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı etki gösteren bir ilaçtır. Mantarların gelişimini engeller.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. Hava dolaşımını engelleyecek külotlu çorap gibi dar ve sentetik giysiler kullanmayınız. enfeksiyon tamamen tedavi edilene kadar bol ve gevşek giysiler giyiniz.
 5. Tedavi süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir. Çünkü bu ilaç kondomun (prezervatif) etkinliğini azaltabilir. Ancak bu etki geçicidir, sadece tedavi süresince meydana gelir.
 6. Adet döneminde tedaviye ara veriniz. Adet kanaması sona erdiğinde tedaviye devam ediniz.
 7. Cinsel olgunluğa erişmemiş geç kızlar kullanmamalıdır.
 8. Eğer tedavinin ilk küründen sonra enfeksiyon tamamen temizlenmezse veya daha da kötüye giderse doktorunuza başvurunuz. İkincil bir enfeksiyon başlamış olabilir.
 9. Göz, burun ve ağzınıza temasından sakınınız.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Gyno-Trosyd Vajinal Merhem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Tüpün kapağını açıp plastik aplikatörü tüpün ağzına takınız. Tüpün dibinden sıkarak merhemin aplikatörün içine dolmasını sağlıyınız. Aplikatörü tüpten ayırınız ve tüpün ağzını kapatınız. Sırtüstü yatarak aplikatörü vajinanın en derinine ilerletiniz.Aplikatörün içindeki itici kolu yavaşça en sonuna kadar itiniz. Boşalan aplikatörü vajinadan yavaşça çıkarıp atınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciltte yanma, kaşıntı ve tahriş, vajinada kızarıklık, kuruluk, ağrı ve idrar yapma ihtiyacında artış gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Tiyokonazol

İlaç Marka İsmi:  Gyno-Trosyd Vajinal Merhem

Gyno-Trosyd Vajinal Merhem İlaç Prospektüsü


Gyno-Trosyd Vajinal Merhem İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın