GYNO-LOMEXIN 600 mg Ovül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Fentikonazol nitrat‘ tır. GYNO-LOMEXIN 600 mg Ovül, vajinal bölgede candida türü mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir ilaçtır. Etkisini bölgesel olarak vajina içerisinde gösterir. GYNO-LOMEXIN, mantarların özellikle Candida albicans’ın neden olduğu vajinal bölgede kaşıntı, yanma, kızarıklık, şişme,  beyazımsı gri ve yoğun kıvamlı akıntı ile seyreden akut veya kronik vajinal mantar enfeksiyonu (vajinal kandidiyazis) tedavisinde kullanılmaktadır.

 

GYNO-LOMEXIN 600 mg Ovül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. GYNO-LOMEXIN, mantarların özellikle Candida albicans’ın neden olduğu akut veya kronik vajinal mantar enfeksiyonu (vulvovajinal kandidoz) tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 4. Tedaviniz süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Yeni bir enfeksiyon oluşmaması için kullandığınız çamaşır ve havluların  pamuklu  olmasına dikkat ediniz, kullandığınız çamaşırınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 5. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 6. Doğum kontrolü amacıyla kullanılan Prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Bu yüzden ovüllerin prezervatifle temasından kaçınınız. Aksi takdirde istenmeyen gebelikler oluşabilir.
 7. Tedaviniz süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir. Dış genital bölge tedavisi veya eşin eş zamanlı koruyucu tedavisi için GYNO-LOMEXIN krem kullanılabilir.
 8. Adet döneminde kullanıldığında ilacın etkisi azalabileceğinden, adet kanaması bittikten sonra ovüllerin kullanılması tavsiye edilir.
 9. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

GYNO-LOMEXIN 600 mg Ovül’ ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Sırtüstü yatar pozisyonda bacaklarınızı hafifçe yukarı doğru çekiniz.  Ovül olarak hazırlanan ilacınızı yavaşça vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız. Ovülün uygulanması için en uygun zaman gece yatmadan hemen öncedir. Bu sayede ovül bütün gece vajinanın içerisinde kalacaktır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulama bölgesinde geçici yanma hissi görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Fentikonazol nitrat
İlaç Marka İsmi: GYNO-LOMEXIN 600 mg Ovül

GYNO-LOMEXIN 600 mg Ovül kullanma talimatı


GYNO-LOMEXIN 600 mg Ovül kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın