Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Klotrimazol’dur. Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet, vajinal mantarların hücre duvarında yapısal ve işlevsel bozukluklara yol açarak çalışan, vajinal bir mantar ilacıdır ve mantarlara karşı savaşır.  Etkisini bölgesel olarak vajina içerisinde gösterir. Genital bölgede görülen mantar enfeksiyonları; mantardan kaynaklanan bulaşıcı özellikteki vajina iltihabı ve vajinal akıntı; mevcut  mantar enfeksiyonu henüz tamamen iyileşmeden belirli bakteriler tarafından oluşturulan ikincil  enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Genital bölgede görülen mantar enfeksiyonları; mantardan kaynaklanan bulaşıcı özellikteki vajina iltihabı ve vajinal akıntı; mevcut  mantar enfeksiyonu henüz tamamen iyileşmeden belirli bakteriler tarafından oluşturulan ikincil  enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. Hava dolaşımını engelleyecek külotlu çorap gibi dar ve sentetik giysiler kullanmayınız. enfeksiyon tamamen tedavi edilene kadar bol ve gevşek giysiler giyiniz.
 5. Tedavi süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir. Kondomun (prezervatif) etkinliğini azaltabilir. Ancak bu etki geçicidir, sadece tedavi süresince meydana gelir.
 6. Eğer kötü kokulu akıntı, yüksek ateş, karın ağrısı, diyabet, HIV ve AIDS gibi hastalıklardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 7. Vajinal tablet ağızdan alınmaz, ilacı yutmayınız.
 8. Adet döneminde tedaviye ara veriniz. Adet kanaması sona erdiğinde tedaviye devam ediniz.
 9. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar kullanmamalıdır.
 10. Trikomonas kaynaklı vajina iltihaplanması halinde eşinizinde sizinle birlikte tedavi olması gerekmektedir.
 11. Göz,burun ve ağız içine temasından sakınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı gece yatarken aplikatör yardımıyla  vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Klotrimazol
İlaç Marka İsmi:  Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet

Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet kullanma talimatı


Gyno Canesten 1 Vajinal Tablet İlaç Prospektüsü

 

 

Bir Yorum Yazın