GUDEF Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Guaifenesin, Psödoefedrin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür’dür. GUDEF  Şurup, balgam söktürücü, öksürük  baskılayıcı, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici bir ilaçtır. Solunum yolundaki salgıların yapışkanlığını ve koyu balgamın yoğunluğunu azaltarak verimli bir öksürük oluşturur. Böylece  balgamın kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını azaltır. Burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Öksürüğün sıklığını  ve şiddetini azaltır. GUDEF, balgamlı ve göğüse inmiş öksürükle birlikte görülen üst solunum yolu rahatsızlıklarında burnu açar, burun akıntısını durdurur, öksürüğü azaltır ve balgamın dışarıya atılmasını sağlayarak hastalık belirtilerini iyileştirir. Kullanımı 2 yaş ve üstü çocuklar içindir.

GUDEF  Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. GUDEF, balgam söktürücü, öksürük  baskılayıcı, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici bir şuruptur.
 3. 5 günden daha uzun süre kullanmayınız.
 4. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı,  kalp hastalığı, QT sendromu, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, prostat büyümesi, yüksek tansiyon, göz tansiyonu, astım gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuz ile görüşmeden  kullanmayınız.
 6. GUDEF, 2 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
 7. 60 yaşın üzerindeki hastalarda baş dönmesi, tansiyonda düşme ve sakinleştirici etki yapma riski daha fazladır. GUDEF, yaşlı hastalarda daha dikkatli kullanılmalıdır.
 8. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 9. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

GUDEF  Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde 4 kez 2 şer ölçek;
 4. 6 ila 12 yaş arası çocuklarda, günlük önerilen doz: günde 4 kez 1 er ölçek;
 5. 2 ila 6 yaş arası çocuklarda, günlük önerilen doz: günde  4 kez yarımşar ölçektir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, uyku bozuklukları, baş dönmesi, çarpıntı, aşırı heyecan, idrar yapma zorluğu, kan basıncında artma veya azalma, deri döküntüsü  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Guaifenesin, Psödoefedrin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür
İlaç Marka İsmi: GUDEF  Şurup

GUDEF  Şurup kullanma talimatı


gudef-surup-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın