GRIZINC 50 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

GRİZİNC 50 mg 40 Kapsül, içinde Çinko sülfat aktif maddesini ihtiva eden bir ilaçtır. Kapsüllerden her birinde 50 mg çinko bulunur. Vücudunda çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş hastalarda çinko yetersizliğine bağlı semptomları gidermek ve Akrodermatitis enteropatika (çinko emilim bozukluğu) ve Wilson hastalığı (vücutta aşırı derecede bakır birikmesi durumu) tedavisi için uygulanır.

GRIZINC 50 mg 40 Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki yetersizliği bir çok sağlık sorununa sebep olan Çinko, hormonal dengenin sağlanmasına, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, kan şekerinin dengelenmesi, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olur.
 3. Vücut sağlığının en iyi biçimde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim tavsiyesiyle belirlenen çinko miktarı alınmalıdır. Her gün düzenli olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Az veya fazla alınması, sağlığınızın tehlikeye girmesine neden olmaktadır.
 4. Çok nadir de olsa baş dönmesi, uyuklama gibi dikkatin dağılmasına sebep olabilecek yan etkilerinden dolayı tedaviniz sürerken araba veya alet kullanmaktan, ayrıca alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 5. GRİZİNC uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 7. Buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber GRİZİNC ilacı kullanmanız önerilmemektedir.
 8. Asit giderici ilaçlar, gebelik önleyici ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, kalsiyum ilaçları, trientin, penisilamin  ve sparfloksasinle eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltacağından, GRİZİNC kapsülü kullanırken bu ilaçlardan herhangi birini almanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 2 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.
 9. GRİZİNC kapsül 12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
 10. Hamilelikte tıbbi lüzum halinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir. Emziriyorsanız hekiminize danışmadan danışmadan kullanmayınız.

GRIZINC 50 mg 40 Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. GRİZİNC Kapsülü kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek öncesi, sonrası ya da yemek esnasında alınabilir.
 3. Çinko emilimi bozukluğu olanlar: günde 2-3 kapsül, wilson hastaları günde 3 kapsül

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. GRİZİNC kapsülü içtikten sonra soluk alamama, ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. Kalp ritminde düzensizlik, kan basıncının düşmesi çok nadir görülen yan etkilerdir. Böyle bir durumda hemen hekiminizi arayınız.
 3. Geçici yan etkiler : Midede şişkinlik, bulanma, yanma, kusma, sersemleme, halsizlik

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko
İlaç Marka İsmi: GRİZİNC 50 mg 40 Kapsül

GRIZINC 50 mg Kapsül Kullanma Talimatı


GRIZINC 50 mg Kapsül Kullanma Talimatı

Yorum Yap