GRIPORT Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Klorfeniramin Maleat, Psödoefedrin hidroklorür’dür.  GRIPORT Film Kaplı Tablet, histaminin etkisini azaltıcı, solunum yollarında tıkanıklık giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, burun boşluklarında mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, grip ve soğuk algınlığına bağlı boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, burunda ve boğazda kaşıntı, kızarıklık, ödem, gözlerde sulanma, hapşırma, ateş, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

GRIPORT Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, grip ve soğuk algınlığına bağlı şikayetlerin giderilmesi için kullanılır.
 3. Eğer günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız veya alkolle ilişkili karaciğer hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Şiddetli karaciğer veya, böbrek yetmezliğiniz varsa  ya da epilepsi (sara), yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi gibi hastalıklardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 5. İlacı kullandığınız sürece, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.
 6. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse ya da belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 11. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

GRIPORT Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Günde 3-4 kez 1 tablet alınabilir. Günlük doz 4 tableti aşmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma,  baş dönmesi, sersemlik, uyku bozukluğu, ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Klorfeniramin Maleat, Psödoefedrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: GRIPORT Film Kaplı Tablet

GRIPORT Film Kaplı Tablet İlaç Prospektüsü


griport-film-kapli-tablet-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın