GRIPAMOL Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Psödoefedrin hidroklorür, Dekstometorfan hidrobromür ve  Klorfeniramin Maleat‘ dır. GRIPAMOL Tablet, ateş ve ağrı giderici,  öksürük kesici, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve burun tıkanmasını iyileştirici etkilere sahiptir.  İlacın etken maddelerinden Parasetamol, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser;  Psödoefedrin hidroklorür, burun ve sinüslerdeki (burun boşluklarında) şişkinliği azaltarak üst solunum yollarını açar; Dekstometorfan hidrobromür,öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır; Klorfeniramin Maleat ise vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki  alerjik belirtilerde histaminin etkilerini azaltır. GRIPAMOL, soğuk algınlığı, grip, nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşınma, kızarıklık, ödem, hapşırma, burunda akma ya da tıkanma, baş ağrısı, boğaz ağrısı, eklem-kas ağrısı, kuru öksürük, üşüme ve ateşin giderilmesinde kullanılmaktadır.

GRIPAMOL Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. GRIPAMOL, ağrı kesici, ateş düşürücü,  öksürük baskılayıcı ve üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve burundaki tıkanmayı giderici etkilere sahiptir.
  3. Tedaviniz sırasında, kullandığınız diğer ilaçların parasetamol içerip içermediğine bakınız. i içeren başka bir ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.
  4. •Bir haftadan daha fazla kullanılmamalıdır. Bu süre zarfında şikayetlerinizin artması ya da yeni hastalık şikayetleri ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir hekime başvurmalısınız.
  5. Böbrek ya da karaciğer hastalığınız varsa  ya da nöbet geçiriyorsanız, kan basıncınız yüksekse,  kan ile ilgili bir hastalığınız varsa, kalp rahatsızlığınız, aşırı aktif tiroidiniz ya da diyabet hastasıysanız, prostat büyümesi veya solunum yolu hastalığınız varsa; hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.
  6. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
  7. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Aksi takdirde karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  8. Sersemleme, uyku hali yan etki olarak görülebilir, dolayısıyla bu etkiler geçtikten sonra araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde bulunabilirsiniz.
  9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması sakıncalıdır.

GRIPAMOL Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
  2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte içiniz.
  3. •Yaşı 12’den büyük çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: 3-4 defa 1 veya 2 gripamol tablet önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminize başvurmalısınız.
  2. Mide bulantısı, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, kas zayıflığı ve titreme, ağızda kuruma, asabiyet, huzursuzluk ve göz bebeklerinde büyüme sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Dekstrometorfan hidrobromür, Klorfeniramin Maleat, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: GRIPAMOL Tablet

GRIPAMOL Tablet kullanma talimatı


GRIPAMOL Tablet kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın