GRIPAMOL Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol (325 mg), Psödoefedrin hidroklorür (30 mg), Dekstometorfan hidrobromür (15 mg) ve Klorfeniramin Maleat (2 mg) ‘ dır. GRIPAMOL Tablet, ağrı kesici, ateş düşürücü,  öksürük baskılayıcı ve üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir.  İlacın etken maddelerinden Parasetamol,beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser;  Psödoefedrin hidroklorür, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar; Dekstometorfan hidrobromür, öksürük baskılayıcı etkisiyle öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır; Klorfeniramin Maleat ise vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki  alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder. GRIPAMOL, soğuk algınlığı, grip, nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, kuru öksürük, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

GRIPAMOL Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. GRIPAMOL, ağrı kesici, ateş düşürücü,  öksürük baskılayıcı ve üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir.
 3. Tedaviniz sırasında, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.
 4. •5  ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız.Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 5. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
 6. Astım veya akut astım atakları olan hastalar ve kronik öksürük veya aşırı akıntı ve salgının eşlik ettiği öksürük şikayeti olan hastalar; bu ilacı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
 7. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa  ya da epilepsi (sara), yüksek tansiyon kansızlık (anemi), kemik iliği işlev bozukluğu, kalp hastalığı, QT Sendromu, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi veya astımda dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 8. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 9. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 11. Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

GRIPAMOL Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 3-4 defa 1 veya 2 tablet önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, kas zayıflığı ve titreme, ağız kuruluğu, sinirlilik, huzursuzluk ve göz bebeklerinde büyüme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Dekstrometorfan hidrobromür, Klorfeniramin Maleat, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: GRIPAMOL Tablet

GRIPAMOL Tablet kullanma talimatı


gripamol-tablet-ilac-prospektusu

Bir Yorum Yazın