GLOGER göz damlası

Endikasyon Bilgisi :

GLOGER göz damlası, gözün iç kısmındaki hipertansiyonun tedavisinde kullanılmaktadır.  Göz merceği ile kornea arasındaki sıvının dışarıya akışının azaldığı veya fazla sıvı oluşumu durumlarında gözdeki basınç artar, bu da gözdeki sinirlere, damarlara kalıcı zararlar verir. Gözde sulanma, büyüme, korneada bulanıklık, ışık duyarlılığı, Descemet zarında yırtıklar göz içindeki basıncın artması neticesinde oluşur. Eğer, düzenli tedavi yapılmazsa körlüğe varan sonuçlar ortaya çıkar. GLOGER, gözün iç kısmındaki hipertansiyonun sebep olduğu göz rahatsızlığında etkisini gösterir.

 

GLOGER göz damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

GLOGER, göz tansiyonu olan hastalarda kullanılan bir ilaçtır.

Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınızı düzenli bir biçimde atlamadan uygulamalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar yazdırmalısınız. Tedaviyi hekiminize danışmadan bırakmayınız, ilacın kullanımını aniden keserseniz göz tansiyonunuz normal değerlerin üstüne çıkmasının önüne geçilemez.

Bu damlayı kullanırken aynı zamanda göz ile ilgili bir damla daha kullanmanız gerekiyorsa,  iki ilaç kullanımı arasında en az 5-10 dakikalık bir süre olmalıdır. Göz jeli veya merhem en son sürülmelidir.

Gözünüze lens takıyorsanız, lens gözünüzdeyken ilacı uygulamamalısınız. Gözünüzde lens olmadan ilacınızı gözünüze uyguladıktan sonra lensinizi kullanabilmeniz için yaklaşık 20 dakikalık  bir süre yeterlidir.

GLOGER ile sürerken gözünüzde kızarma, kaşınma veya şişlik ya da yaralanma , enfeksiyon gelişirse ilacın kullanımını durdurup, hekiminize  başvurunuz.

Eğer psikiyaktri ilaçları kullanıyorsanız veya kalp ritminde bozukluk, konjestif kalp yetersizliği, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım ile ilgili sorunlarınız var ise, karaciğer veya böbrek hastalığınız; kas güçsüzlüğü, gözlerinizde iltihap oluşumuna yatkınlığınız, göz kuruluğu, gözlerinizde uçuk veya şişlik var ise tedaviye başlamadan önce hekiminizle bu konuları görüşmelisiniz.

GLOGER ilacını damlattığınızda puslu görme gelişebilir.  Görmeniz düzelmeden araba veya alet kullanımı gibi dikkat gerektiren işler yapmamalısınız.

Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanılması önerilmez. Tedaviniz sürerken hamile kalırsanız hemen hekime bildirmelisiniz. Anne sütüyle emzirilen bebeğe geçebileceğinden emzirme döneminde da kullanılmamalıdır.

 

GLOGER göz damlası’ nın kullanım Şekli:

GLOGER hekiminizce nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Size söylenilen dozlardan daha fazla kullandığınız takdirde hastalığınız farklı yönde ilerler, sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

Başınızı yukarıya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Şişeyi ters çeviriniz. Bir damla gelecek damlatınız ve gözünüzü kapayınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırıp, yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız bu işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız.

İlacın damlatma kısmını başta göz ve eller olmak üzere hiç bir yüzeye temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözünüz enfeksiyon kapabilir.

Tedaviyi hekiminize danışmadan bırakmayınız, ilacın kullanımını aniden keserseniz göz tansiyonunuz kontrol edilemez hale gelebilir.

Doz: günde 3 defa 1 damla

GLOGER göz damlası’ nın Yan Etkileri :

GLOGER kullanırken, nefes daralması, kurdeşen, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi kendinizde ilaca karşı bir alerji gelişirse acilen hekiminizle görüşünüz ve bir sağlık kuruluşuna müracaatta bulununuz.

Yan etki : Gözlerde kızarma ve kaşınma, göz kuruluğu, kendini hasta hissetme ilacın yan etkisi olarak görülebilir

 

İlaç Etken Maddesi: Brimonidin
İlaç Marka İsmi: GLOGER göz damlası

GLOGER sırasıyla; Duyu Organları, Oftalmolojik İlaçlar, Antilokomlar ve Miyotikler, Glokom Tedavisinde Sempatomimetikler ve brimonidin tartrat şeklinde sınıflandırılmış olup, S01EA05 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz GLOGER, BİEM İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

GLOGER Göz Damlası’na ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

GLOGER Göz Damlası'na ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

GLOGER Göz Damlası’nın kısa ürün bilgilendirmesi

GLOGER Göz Damlası'nın kısa ürün bilgilendirmesi

Yorum Yap