GLIFIX PLUS 15/850 mg Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metformin hidroklorür, Pioglitazon hidroklorür‘dür. GLIFIX PLUS 15/850 mg Film Kaplı Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) tedavisinde kullanılmaktadır. Vücuttaki kan şekerini dengelemek için pankreas tarafından insülin adı verilen bir hormon üretilir. Şeker hastalığı olan kişilerde pankreas yeterli insülini üretemiyor veya hiç üretmiyordur ya da vücut üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Yeterli miktarda insülün hormonu salgılanamadığında glukoz (şeker) hücrelere gidemez ve kanda toplanır. Bu durum, kanda glukoz (şeker) düzeyini yükseltir.   GLIFIX PLUS,  kan şekeri düzeyinin normal seviyede tutulamadığı  tip 2 diyabet hastalarında vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. İnsüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) durumunda yalnızca ağızdan verilen diğer diyabet ilaçları ile kontrol altına alınamayan hastalarda tek başına veya diğer ağızdan verilen diyabet ilaçları ile birlikte kullanılır.

GLIFIX PLUS 15/850 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. GLIFIX PLUS, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) tedavisinde kullanılmaktadır. .
 3. GLIFIX PLUS, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 4. Uzun süreli veya şiddetli ishal ya da kusma veya yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı); GLIFIX PLUS‘ u kullanmayınız.
 5. Böbrek veya karaciğer problemleriniz varsa yada ciddi bir enfeksiyonunuz varsa, kalp yetmezliği tedavisi görüyorsanız, mesane kanseri iseniz veya mesane kanseri öykünüz,  kalp krizi öykünüz varsa ya da çok fazla alkol tüketiyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 6. Eğer damardan enjeksiyon ile renkli tomografi veya herhangi bir x-ray taramasından geçecekseniz ya da büyük bir ameliyat geçirecekseniz; GLIFIX PLUS‘ u ne kadar süredir kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz. İşlemler öncesi ve sonrası bir süreliğine bu ilacın kullanımına ara verilmelidir.
 7. GLIFIX PLUS‘ un, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 8. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 9. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

GLIFIX PLUS 15/850 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Mide-bağırsak sistemi rahatsızlıklarına maruz kalmamak için yemek esnasında veya yemekten sonra almanız önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve iştah kaybı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Metformin hidroklorür, Pioglitazon hidroklorür
İlaç Marka İsmi: GLIFIX PLUS 15/850 mg Film Kaplı Tablet

Bir Yorum Yazın