GERALGINE PLUS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Kodein fosfat’tır. GERALGINE PLUS Tablet, öksürük baskılayıcı, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.  GERALGINE PLUS, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş, üşüme, baş ağrısı, boğaz ağrısı, nezle, burun akıntısı, vücut kırıklığı, kas ağrıları ve ağrılara eşlik eden kuru öksürüğün giderilmesinde kullanılır. Tek başına parasetamol, ibuprofen ya da asetil salisilik asit gibi diğer ilaçlarla giderilemeyen  hafif ve orta şiddetteki ağrıların kısa süreli tedavisi içindir. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

GERALGINE PLUS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. GERALGINE PLUS, tek başına parasetamol, ibuprofen ya da asetil salisilik asit gibi diğer ilaçlarla giderilemeyen akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli tedavisi içindir.
 3. Düzenli kullanmanıza rağmen yeni rahatsızlıkların oluşması veya ağrının/ateşin azalmaması  ve  3 günden fazla sürmesi halinde ilacın kullanımını bırakıp doktorunuza başvurunuz.
 4. GERALGINE PLUS, 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Bağımlılığa sebep olabilir.
 5. Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa, yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, kalp atışlarınızda düzensizlik, depresyon veya anksiyete ilaçları (klozapin, lityum gibi) ya da sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız, hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç (efedrin, teofilin) ya da alkol bağımlılığı tedavisi için dilsulfiram kullanıyorsanız GERALGINE PLUS Tablet  kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), astımınız varsa  ya da alkol kullanıyorsanız GERALGİNE PLUS Tableti kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
 7. Bademcik veya geniz eti ameliyatlarından sonraki ağrılar için 18 yaş altı çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 8. GERALGINE PLUS, solunum problemi olan çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 11. Kullanımı uyku hali ve baş dönmesine sebep olabileceğinden, araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı   gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kullanılması sakıncalı olduğundan dolayı doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

GERALGINE PLUS Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz:  4 veya 6 saat ara ile 1 er veya 2 şer  tablettir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma veya yanma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Kodein fosfat
İlaç Marka İsmi: GERALGINE PLUS Tablet

 

Bir Yorum Yazın