GERALGİNE-K Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol,Kafein, Kodein fosfat‘ dır.  GERALGİNE-K Tablet, ağrı kesici, ateş düşürücü ve öksürük kesici bir ilaçtır. Kafatası ve beyinde bulanan kan damarlarının  kan akışını düzenler. Genellikle geceleri ortaya çıkan ve  her gün aynı saatte olmak üzere, bir veya iki kez, kısa süreli, şiddetli, tek yanlı baş ağrısı atakları ile kendini gösteren histaminik baş ağrısının (migren) önlenmesi ve tedavisi; soğuk algınlığı  ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş, üşüme, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı gibi hastalık belirtilerinin giderilmesinde ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; diş ağrısı; diş çekimi sonrası ağrı, bayanlarda adet sancıları, eklem ve kaslardaki  incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar veya ameliyat sonrası görülen ağrılarda kullanılır. Ayrıca romatizmaya karşı da etkili bir ilaçtır. Romatizma ve romatizmal eklem ağrıları, nevralji, siyatik, kas ağrıları, bel-sırt-boyun ağrısı gibi akut kas- iskelet sistemi ağrıları ve kireçlenmeye bağlı ağrıların giderilmesi için de kullanılmaktadır.

 

GERALGİNE-K Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. GERALGİNE-K, ağrı kesici, ateş düşürücü ve öksürük kesici bir ilaçtır.
 3. Diğer ağrı kesiciler ile birlikte kullanmayınız.
 4. •3 ardışık günden fazla kullanılmamalıdır. Bağımlılığa sebep olabilir. 3. günün sonunda ateş veya  ağrıda azalma olmazsa ya da yeni hastalık belirtileri ortaya çıkarsa doktorunuza başvurunuz.
 5. Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa, yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, kalp atışlarınızda düzensizlik, depresyon veya anksiyete ilaçları (klozapin, lityum gibi) ya da sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız, hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç (efedrin, teofilin) ya da alkol bağımlılığı tedavisi için dilsulfiram kullanıyorsanız  GERALGİNE-K Tableti kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) veya alkol kullanıyorsanız  ya da astımınız varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz  hakkında bilgi veriniz.
 7. Tıkayıcı uyku apnesi sendromu nedeniyle bademcik veya geniz eti alındıktan sonraki ağrılar için  18 yaş altı çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 8. Solunum problemi olan çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. • 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 11. Kullanımı nadiren de olsa uyku hali ve baş dönmesine sebep olabilir. Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı önerilmemektedir. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

GERALGİNE-K Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 2 defa 1 er tablettir. Ancak gerekli görüldüğü durumlarda en az 6 saat ara ile 1 er tablet alınabilir. 24 saatte 4 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karaciğer fonksiyon bozuklukları, böbrek fonksiyon bozuklukları, kalp ritm bozukluğu, beyinde ödem oluşumu, kansızlık (anemi), mide veya bağırsaklarda kanama, kan tahlili bozuklukları durumlarından biri yada birkaçı görüldüğünde  ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
 3. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, uyuşma,  karıncalanma veya yanma hissi gibi duyusal bozukluklar, üst solunum yolu hastalık belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Kafein, Kodein fosfat
İlaç Marka İsmi: GERALGİNE-K Tablet

GERALGİNE-K Tablet kullanma talimatı


GERALGİNE-K-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Yorum(3)

 1. 10 Temmuz 2016
  • 23 Ekim 2017
 2. 20 Temmuz 2016

Bir Yorum Yazın