Gentagut Steril Göz ve Kulak Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Gentamisin sülfat’’tır. Gentagut Steril Göz ve Kulak Damlası, kulak ve gözlerdeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Bakteriler üzerinde öldürücü etkisi vardır. Dış kulak yolu enfeksiyonları; iltihaplı kulak akıntıları; dış kulakta enfeksiyon ile birlikte bulunan egzamalar; dış kulakta oluşan çıbanlar; göz kapağı iltihabı; gözün kornea tabakasının iltihabı; gözyaşı kesesinin iltihabı; göz kapağında bulunan yağ bezlerinin iltihabı; gözün ön bölümünde yer alan saydam tabakanın ve gözü koruyan zarın iltihabı; yabancı cisimlerin gözden uzaklaştırılması ile ilgili bakteriyel göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

 

Gentagut Steril Göz ve Kulak Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Dış kulak yolu enfeksiyonları; iltihaplı kulak akıntıları; dış kulakta enfeksiyon ile birlikte bulunan egzamalar; dış kulakta oluşan çıbanlar; göz kapağı iltihabı; gözün kornea tabakasının iltihabı; gözyaşı kesesinin iltihabı; göz kapağında bulunan yağ bezlerinin iltihabı; gözün ön bölümünde yer alan saydam tabakanın ve gözü koruyan zarın iltihabı; yabancı cisimlerin gözden uzaklaştırılması ile ilgili bakteriyel göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilaç göz ve kulağa uygulanabilen bir ilaçtır. Ancak göz rahatsızlığı için kullandığınız damlalığı kulak, kulak rahatsızlığı için kullandığınız damlalığı göz rahatsızlığınız için kullanmayınız. Bu durum var olan hastalığın diğer bölgeye taşımasına sebep olabilir.
 4. Gözünüze damlattığınız her damladan sonra parmağınızı gözünüzün iç tarafına doğru hafifçe bastırarak 1 dakika bekleyiniz. Böylece ilacın gözyaşı kanalına akmasını engellemiş olursunuz.
 5. Bu ilaç yalnızca bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Eğer gözünüzde ya da kulağınızda  mantar kaynaklı bir enfeksiyon varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Kulak zarında delinme varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Böyle bir durumda ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Damlalığın ucunu eller, kulak ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözlerde ve kulakta enfeksiyon oluşabilir. Bu durum ciddi hasarlara sebep olabilir.
 8. Kontakt lensleriniz gözünüzde iken bu ilacı kullanmayınız. Kontakt lens kullanıyorsanız tedavi sırasında lens kullanmaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuzla görüşmelisiniz. Eğer doktorunuz tedavi sırasında kontakt lensinizi kullanabileceğinizi söylüyorsa, ilacı uygulamadan önce kontakt lenslerinizi gözünüzden çıkarınız ve ilacı uyguladıktan 15 dakika sonra kontakt lenslerinizi takabilirsiniz.
 9. Göze uygulanan bu ilaç görmede bulanıklık yapabilir. Eğer dikkat gerektiren bir aktivite yapacaksanız, bulanıklığın netleşmesini bekleyiniz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Gentagut Steril Göz ve Kulak Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Damlayı gözünüze uygulayacaksanız, başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık 1 dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Eğer damlayı kulağınıza uygulayacaksanız, kulak yolunu temizleyip, kulağınız yukarı gelecek şekilde yatınız. Kulağınızı hafifçe geriye doğru çekip kulak yolunun açılmasını sağlayınız. Bu ilaç küçük çocuğa uygulanacaksa kulak yolunu açmak için kulak memesini aşağıya doğru hafifçe çekiniz. Gerekli damlayı kulağınıza damlattıktan sonra en az bir dakika yatar vaziyette bekleyiniz. Gözünüzün veya kulağınızın  mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korunması gerekir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözde geçici yanma, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, batma hissi yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Gentamisin sülfat

İlaç Marka İsmi: Gentagut Steril Göz ve Kulak Damlası

Bir Yorum Yazın