GAYABEN Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Difenhidramin hidroklorür, Guafenezin, Karbetapentan, Potasyum sülfogayakolat’tır. GAYABEN Şurup, vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisi ile ilgili antihistaminik etkisi olan  ve öksürük kesici , balgam söktürücü, antiseptik etkileri olan bir ilaçtır. Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar ve alerji  durumlarının sebep olduğu boğaz ve bronşların tahrişine bağlı öksürüğün hafifletilmesinde ve belirtilerin  tedavisinde kullanılır.

GAYABEN Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar ve alerji  durumlarının sebep olduğu boğaz ve bronşların tahrişine bağlı öksürüğün hafifletilmesinde ve belirtilerin  tedavisinde kullanılır.
 3. Ciddi böbrek yetmezliğiniz veya karaciğer yetmezliğiniz varsa ya da solunum yetmezliğiniz, depresyona karşı kullanılan MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ya da son iki hafta içerisinde kullandıysanız veya merkezi sinir sistemi depresyonu söz konusu ise; bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer böbrek yetmezliği veya prostat büyümesi  varsa yada idrar yapımında zorluk yaşıyorsanız veya kapalı açılı glokomunuz varsa; kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. Düzenli kullanmanıza rağmen öksürüğünüz geçmiyorsa doktorunuzla görüşünüz.
 6. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkileri olan uyuşukluk ve baş dönmesi hissini daha da arttırmaktadır.
 7. Epilepsi hastası çocuklarda  kullanırken çocuk yakından takip edilmelidir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.
 8. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Tedaviniz sırasında nadiren de olsa uyuşukluk, uyuklama hali ve refleks kaybı  meydana gelebilir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

GAYABEN Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde 4 kez (4 veya 6 saat ara ile) 1 er ölçektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuşukluk, uyuklama, baş dönmesi ve ağız kuruluğu gibi hafif yan etkilerde doktorunuzla konuşup, ilacın kullanımına devam edebilirsiniz.
 3. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Difenhidramin hidroklorür, Guafenezin, Karbetapentan, Potasyum  sülfogayakolat
İlaç Marka İsmi: GAYABEN Şurup

GAYABEN Şurup Kullanma Talimatı


GAYABEN Şurup Kullanma Talimatı

Yorum Yap