Fungosten Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Klotrimazol’dur. Fungosten Krem, hücre duvarında yapısal ve işlevsel bozukluklara yol açan  mantarların, cilt üzerinde büyümelerini engelleyerek, çoğalmasını geciktiren bir ilaçtır. El ve ayak parmak aralarında oluşan mantar hastalıkları; kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları; derinin kıvrımlı yerlerinde, tırnaklarda ve seyrek olarak da iç organlarda görülen mantar hastalıkları ve sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan cilt döküntüsü tedavisinde kullanılır.

Fungosten Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. El ve ayak parmak aralarında oluşan mantar hastalıkları; kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları; derinin kıvrımlı yerlerinde, tırnaklarda ve seyrek olarak da iç organlarda görülen mantar hastalıkları tedavisinde kullanılır.
  3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
  4. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz.Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
  5. Tedavi başladıktan sonra dört hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
  6. Bu ilacın göz,burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız.
  7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Fungosten Krem’in kullanım Şekli:

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacı düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Klotrimazol
İlaç Marka İsmi:  Fungosten Krem

 

 

 

Bir Yorum Yazın