FUCITEC Viskoz Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Fusidik asit’’tir. FUCITEC Viskoz Göz Damlası, gözlerdeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Arpacık;  göz kapağı iltihabı; gözün kornea tabakasının iltihabı, gözyaşı tabakasının iltihabı; yabancı cisimlerin gözden uzaklaştırılması ile ilgili bakteriyel göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

FUCITEC Viskoz Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. FUCITEC, arpacık;  göz kapağı iltihabı; gözün kornea tabakasının iltihabı,gözyaşı tabakasının iltihabı; yabancı cisimlerin gözden uzaklaştırılması ile ilgili bakteriyel göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Yalnızca bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Eğer gözünüzde virüs ya da mantar kaynaklı bir enfeksiyon varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 5. Lens kullanıyorsanız FUCITEC ‘i kullanmadan önce doktorunuzla görüşünüz.
 6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır.

FUCITEC Viskoz Göz Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık 1 dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korunması gerekir.
 3. Günlük önerilen doz Günde 2 kez her bir göze birer damladır.
 4. Gözünüz normal hale geldikten sonra 2 gün daha ilacı uygulamaya devam ediniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Gözde geçici batma, yanma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Fusidik asit
İlaç Marka İsmi: FUCITEC Viskoz Göz Damlası

FUCITEC Viskoz Göz Damlası Kullanma Talimatı


FUCITEC Viskoz Göz Damlası Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın