FORTE-D Oral Damla

İlaç Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 

 1. İlaç Marka İsmi: FORTE-D 150.000 I.U./10 ml oral damla, çözelti. Vitamin D3 (Kolekalsiferol)adlı etken maddeyi içinde bulundurur.
 2. Endikasyon Bilgisi: D vitamini eksikliği tedavisinde (yalnızca  intestinal yağ malabsorbsiyonu olan hastalarda)
 3. FORTE-D DOZAJI : günlük maksimum doz: Yeni doğanlar için 1000 IU/gün (25 μg/gün); 1 ay ila 1 yaş aralığı için 1500 IU/gün (37.5 μg/gün); 1 yaş ila 10 yaş aralığı için 2000 IU/gün (50 μg/gün); 1 yaş ila 18 yaş aralığı 4000 IU/gün (100 μg/gün); 18 yaşından büyükler için 4000 IU/gün (100 μg/gün) şeklinde günde 1 defa ağızdan alınır.
 4. Kontrendikeleri:  alerjik reaksiyon,  ciddi yüksek tansiyon, ilerlemiş arterioskleroz ve mevcut akciğer tüberkülozunda yüksek doz ve uzun süreli kullanım, D vitamini hipervitaminozu, hiperkalsemi, hiperkalsüri durumlarında kalsiyum içeren böbrek
  taşı olan hastalarda ve kalsiyum hipersensitivitesinde.
 5. FORTE-D, hamilelikte C kategorisindedir ve emzirme döneminde hekime danışmadan kullanılmaz.
 6. Etkileşimi: Antikonvülsanlar, hidantoin, rifampisin, barbitüratlar, pirimidon, diüretikler,  orlistat, kolestramin, tiazid, kardiyak glikozidleri, İzoniyazid.
 7. FORTE-D yan etkisi: Hekim gözetiminde normal doz ve sürelerde alınması yan etki görülme olasılığını en aza indirir.
 8. FORTE-D 150.000 I.U./10 ml oral damla da dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. FORTE-D ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 9. FORTE-D Oral Damla sırasıyla,  Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Vitaminler, Vitamin A ve D, Vitamin D ve analogları ve Vitamin D3  olarak sınıflandırılmış şekilde, A11CC05 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz bu ilacın üretimini Vefa İlaç Sanayi yapar, ruhsatı da MAMSEL İLAÇ SANAYİ VE TİC. A.Ş’ye  aittir.  FORTE-D için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

 

FORTE-D Oral Damla kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
FORTE-D Oral Damla kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

FORTE-D Oral Damla kısa ürün bilgisi
FORTE-D Oral Damla kısa ürün bilgisi

Ruhsatı: MAMSEL İLAÇ SANAYİ VE TİC. A.Ş
Adres : Kuşbakışı Cad. No:37 Altunizade Üsküdar – İSTANBUL
Tel no: +90 216 554 05 84-Faks no: +90 216 554 05 88

1 Yorum

 1. Enes 26 Ocak 2021

Yorum Yap