Fluvamteva Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Fluvoksamin maleat’tır. Fluvamteva Film Kaplı Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya obsesif – kompülsif bozukluğa sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir antidepresandır.  Depresyon tedavisinde ve obsesif – kompülsif bozukluk (Tekrarlanan ve alışkanlığa dönüşmüş hareket ve davranışlar yapma ya da bunlara eğilim gösterme.) tedavisinde endikedir. 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde majör depresyon tedavisinde;  8 yaşın üzerindeki çocuk ve yetişkinlerde obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde kullanılır.

Fluvamteva Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya obsesif – kompülsif bozukluğa sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir antidepresandır. Depresyon tedavisinde ve obsesif – kompülsif bozukluk (Tekrarlanan ve alışkanlığa dönüşmüş hareket ve davranışlar yapma ya da bunlara eğilim gösterme.) tedavisinde kullanılır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde özellikle 24 yaşın altındaki hastalarda intihara yeltenme söz konusu olduğundan  bu ilacı kullanmaya başladıktan en az 1-2 hafta  doktorunuz sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekebilir.
 4. Bu ilacı, Astemizol, pimozid, tiyoridazin, mezoridazin ya da sisaprid ile  veya Monoaminoksidaz inhibitörü ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 5. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilaç 18 yaşın altındaki  çocuklara verilmemelidir.
 6. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 7. Eğer karaciğer hastalığı, bipolar bozukluk, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi ya da nöbet geçirme gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için  durumunuza göre doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Bu ilacı, MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz tavsiye edilir.
 9. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Fluvamteva Film Kaplı Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek esnasında veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İntihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik atak durumlarından yeni başlayan ya da daha da kötüleşen yan etkiler görüldüğünde derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Fluvoksamin maleat

İlaç Marka İsmi:  Fluvamteva Film Kaplı Tablet

Bir Yorum Yazın