FLURIDIN Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi   Flurbiprofen’dir. FLURIDIN Jel, iltihap önleyici ve ağrı kesici etkisi vardır. İltihap ve ağrı ile seyreden akut ve kronik kas-iskelet sistemi hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda ve yumuşak doku yaralanmalarında etkilidir.  Eklem ve kas ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı (lumbago), eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna neden olan kronik bir hastalık romatoid artrit ve omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu erkeklerde  görülen kronik bir hastalık olan  ankilozan spondilitin sebep olduğu ağrılar, akut kas-iskelet sistemi ağrıları, akut gut artriti ağrıları, eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıklarında (bursit ve tendinit) görülen ağrılar, eklem çevresindeki dokuların iltihabı (periartrit), kapsül iltihabı (kapsulit) toplardamar iltihabı (flebit ), bağ dokusu iltihabı (fibrosit),   kasların üzerini örten zarın iltihabı ( fasit), kas kiriş kılıfının iltihabı (tenosinovit) ve kazaların veya spor yaralanmalarının neden olduğu kas ve eklemlerde oluşan burkulma, incinme ve ezilme  dolayısıyla oluşan iltihabın önlemesinde ve ağrıların giderilmesinde kullanılır.

FLURIDIN Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2.  İltihap ve ağrı ile seyreden akut ve kronik kas-iskelet sistemi hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda ve yumuşak doku yaralanmalarında etkilidir.
 3. Tedaviniz süresince bu ilaçla birlikte, güneş koruyucuları ve losyonları, böcek kovucular ve diğer cilt ürünlerini kullanmayınız.
 4. Kaşıntı, kızarıklık, yanma, deri iltihabı ve egzama durumlarından herhangi biri gelişirse, ilacın kullanımını  durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Ağzınıza ve gözünüze kaçmasından kaçınız. Şayet ilaç ağzınıza ve gözünüze temas etmişse bol su ile yıkayınız.
 6. Enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 7. İlacı uyguladıktan sonra en az 10 dakika kuruması için bekleyiniz. Jel kuruduktan sonra giyininiz.
 8. İlacı uyguladıktan sonra  en az bir saat banyo veya duş yapmayınız.
 9. Tedavi edilen cilt bölgesini hava geçirmeyen kapatıcı bandajlarla sarmayınız ve sıcak su torbası ya da sıcak havlu gibi  sıcağa maruz kalacak uygulamalar yapmayınız.
 10. 12 yaşın altındaki  çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

FLURIDIN Jel’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı tedavi edilecek bölgeye yeterli miktarda sıkıp, hafif  hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Günde 3-4 defa uygulanabilir.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan bölgede hafif ve orta şiddette kaşıntı, kızarıklık ve deri döküntüsü  yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Flurbiprofen

İlaç Marka İsmi: FLURIDIN Jel

FLURIDIN Jel İlaç Prospektüsü


FLURIDIN Jel İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın