Fluibron Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ambroksol hidroklorür’dür. Fluibron Tablet 30 mg,balgam söktürücü bir ilaçtır. Solunum yollarındaki koyu ve yapışkan haldeki mukus salgısının (sümüksü salgı-balgam) kıvamını ve yapışkanlığını azaltarak, kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlar, öksürüğü rahatlatır ve solunumu iyileştirir. Fluibron tablet, mukus salgısının (balgamın) artması, dışarıya atılımının bozulması, koyu ve yapışkan olması ile birlikte görülen bronşit, bronşiyal astım (nefes darlığı), bronşektazi (akciğerdeki bronşların aşırı genişlemesi),  burun iç yüzeyi iltihabı,  orta kulak iltihabı, larenjit (gırtlak iltihabı) ve  sinüzit gibi akut (kısa süre içinde gelişen) veya kronik solunum yolu hastalıklarında balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca cerrahi operasyon sonrasında bronşlar ve akciğerler ile ilgili rahatsızlıkların  önlenmesi ve giderilmesi için kullanılır. Kullanımı 6-12 yaş arası çocuklar ve yetişkinler içindir.

Fluibron 30 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Fluibron, mukus salgısının (balgamın) artması, dışarıya atılımının bozulması, koyu ve yapışkan olması ile birlikte görülen solunum yolu hastalıklarında balgam söktürücü olarak kullanılır.
 3. Balgamın dışarıya atılımını engelleyebilecek kodein gibi öksürük kesici  ilaçlarla birlikte kullanmayınız. Öksürük kesici ilaçlar, kıvamı ve yapışkanlığı azalan balgam ve salgıların dışarıya atılımını zorlaştırır.
 4. Eğer böbrek veya karaciğer hastalığınız ya da peptik ülseriniz ( midede, onikiparmak bağırsağında veya yutak borusunun alt kısmında gelişen ülser) varsa; kullanmadan önce  rahatsızlıklarınız hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zararı olup olmadığı kanıtlanmamıştır. Doktor kontrolünde çok gerekli olduğu hallerde fayda/risk değerlendirmesi yapılarak kullanılabilir.

Fluibron 30 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz Fluibron Tablet’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. —12 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Tedavinin başlangıcında ilk 2-3 gününde günde 3 defa 1  tablet; sonra günde 2 defa 1  tablet ile 8-10 gün devam edilir.
 4. —5-12  yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: günde 2-3 defa 1/2  (yarım) tablet önerilir.
 5. Yemeklerden sonra tok karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Fluibron Tablet kullandıktan sonra karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yan etki Nadiren baş dönmesi, bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Çok seyrek görülen bu yan etkiler ilacın kullanımın kesilmesiyle geçer.
 3. Fluibron Tablet kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Ambroksol hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Fluibron Tablet 30 mg
Sırasıyla Solunum Sistemi, Öksürük ve Soğuk Algınlığı İlaçları, Ekspektoranlar, Mukolitikler ve ambroksol hcl şeklinde sınıflandırılmış olup, R05CB06 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz Fluibron tablet 30 mg, SANTA FARMA İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.
Fluibron 30 mg için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, Fluibron ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi Fluibron tablet 30 mg hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar.)

FLUIBRON 30 mg Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)


FLUIBRON TABLET KULLANMA TALİMATI

FLUIBRON 30 mg Tablet kısa ürün bilgisi

FLUIBRON 30 mg Tablet kısa ürün bilgisi

FLUIBRON Tablet de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. FLUIBRON Tablet ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
FLUIBRON Tablet’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız hastalığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde FLUIBRON’un sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

Yorum Yap