Flubest Draje

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi İndapamid’dir. Flubest Draje, vücutta sıvı tutulumuna yol açan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon  (hipertansiyon) tedavisinde ve  konjestif kalp yetmezliği veya böbrek bozukluğu ile birlikte görülen ödemlerin tedavisinde kullanılır.

Flubest Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek tansiyon  (hipertansiyon) tedavisinde ve  konjestif kalp yetmezliği veya böbrek bozukluğu ile birlikte görülen ödemlerin tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer, bu ilacı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın alımını bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. İlacın kullanımı sırasında kusma veya su kaybı meydana geldiyse hem kan tahlili  hemde  idrar tahlili yaptırmanız gerekmektedir.
 5. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz ve kan tahlillerinizi yaptırınız.
 6. Ciddi karaciğer ve böbrek yetmezliği , idrar yapamama, kandaki potasyum düzeyinin düşük olması durumlarından  herhangi birisi  var ise bu ilacı kullanmayınız.
 7. Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, gut hastalığı, lupus, sulfonamid  grubu ilaçlara alerji, şeker hastalığı  gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Flubest Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen sabahları ve aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve hızlılık, kas ağrısı, güçsüzlük, mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, susuzluk, uyuşukluk, huzursuzluk, sersemlik hali gibi yan etkilerde ilacın alımını durdurunuz, acil yardım için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  İndapamid

İlaç Marka İsmi: Flubest Draje

Bir Yorum Yazın