Finacea Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Azelaik asit‘dir. Finacea Jel, cilt üzerinde akne (sivilce) ve rozase’ya (gül hastalığı) sebep olan bakterilerin öldürülmesine ve cildin kendini çabuk yenilemesine yardımcı olur. Böylelikle sivilce ve siyah noktaların oluşumunu azaltır. İçi iltihap dolu kabarcıklar ile pembe ya da kırmızı kabarcıklardan oluşan, yüz bölgesindeki hafif ile orta dereceli sivilceler (akneler) ve içi iltihap dolu kabarcıklar ile pembe ya da kırmızı kabarcıklardan oluşan gül hastalığı (rozase) tedavisinde kullanılan vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlayan bir ilaçtır.

Finacea Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Finacea, roza hastalığı tedavisinde kullanılır.
 3. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 4. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 5. Egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme görülmese de doktorunuzun reçete ettiği sürece kullanmaya devam ediniz. İyileşme belirtilerinin görülmesi  4  hafta ya da daha fazla sürebilir.
 7. Ağzınıza, dudaklarınıza, burun ve gözlerinize temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. Eğer uygulama bölgesinde yanma, kuruluk ve  kızarıklık oluşursa; ilacın kullanımını azaltma konusunda doktorunuza danışınız.
 9. Tahriş veya hasar görmüş ciltlere uygulamayınız.
 10. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlerde kullanmayınız.Bu tür durumlarda ilacı kullanmak durumunuzu daha da kötüleştirebilir.
 11. Tedavi edilen bölgeyi örtmeyiniz ya da bandajlamayınız. Aksi takdirde tedavi edilen bölgeyi örtmek ilacın vücut tarafından daha fazla emilmesini sağlayarak, zararlı etkiler meydana gelmesine sebep olur.
 12. Hamilelik  döneminde ilacın zararı olup olmadığı henüz kesinlik kazanmamıştır. Emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Finacea Jel‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyip ılık su ile durulayınız. Kuruladıktan sonra yeterli miktarda ilacı tedavi edilecek bölgeye uygulayınız, hafif hareketlerle masaj yaparak yediriniz. Genellikle sabah ve yatmadan önce olmak üzere günde iki kez uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tedavi edilen bölgedeki  cilt renginde değişim, yanma, kızarıklık, kaşıntı ve ödem  gibi  yan etkilerde doktorunuzla görüşünüz.

 

İlaç Etken Maddesi:   Azelaik asit
İlaç Marka İsmi:  Finacea Jel

Bir Yorum Yazın