FERROZINC-G Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Demir, Çinko’dur. FERROZINC-G Şurup, değişik kökenli tüm demir  eksikliği ile demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) tedavisinde ve  demir eksikliği anemisinde görülen çinko eksikliğinde kullanılır.

FERROZINC-G Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Değişik kökenli tüm demir  eksikliği ile demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) tedavisinde ve  demir eksikliği anemisinde görülen çinko eksikliğinde kullanılır.
 3. Eğer çocuğunuzda demir eksikliğine bağlı olmayan kansızlık varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 4. Eğer demir emilimi veya demir depolanması bozukluğu hastalığınız varsa ya da kurşun anemisi, akdeniz anemisi, demir eksikliğine bağlı olmayan aneminiz varsa veya düzenli olarak kan nakli yapılıyorsa, HIV enfeksiyonunuz varsa yada demir eksikliğiniz klinik olarak kesinleştirilmemişse; kullanmayınız.
 5. Eğer mide ülseriniz varsa, doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. Karaciğer ya da böbrek yetmezliğiniz varsa kullanmayınız.
 7. Sorbitol içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 8. İlacın kullanımına bağlı olarak dişlerde renk değişimi görülebilir. Bu durum dişleri fırçalayarak diş temizliği ile düzeltilebilir.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

FERROZINC-G Şurup’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yemeklerden en az 1 saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, ishal, kabızlık ve koyu renkli dışkı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Demir, Çinko
İlaç Marka İsmi: FERROZINC-G Şurup

 FERROZINC-G Şurup Kullanma Talimatı


ferrozinc-g-surup-kullanma-talimati

Yorum Yap