FERLOS 20 mg/ml Oral Çözelti

İlaç Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

 

 1. İlaç Marka İsmi: FERLOS 20 mg/ml Oral Çözelti. (Elementer demir (demir III hidroksit polimaltoz kompleksi) etken maddeyi içinde bulundurur.)
 2. Endikasyon Bilgisi: Demir eksikliği tedavisi ve kansızlıkta koruyucu tedavide.
 3. FERLOS DOZAJI : 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için gizli demir eksikliğinde günde 1 kere 1   ya da yarım flakon; ciddi vakalarda günde 2-3 kere 1’er flakon şeklinde, yemek esnasında ya da yemekten hemen sonra.
 4. Kontrendikeleri:  Ağır karaciğer ve böbrek yetmezlikleri, kan transfüzyonları, demir yüklenmesi,  hemolitik anemi, talasemi, kurşun anemisi, sidero akrestik anemi, pankreatit,  etken maddeye duyarlılık.
 5. FERLOS , hamilelikte A kategorisindedir ve emzirme döneminde kullanımı hekim gözetiminde olmalıdır.
 6. Etkileşim: Kahve, süt, çay, yumurta  tüketimi (FERLOS kullanımından 2 saat önce  ya da sonra);  c vitamini, penisilamin, tetrasiklin, antiasit,oral altın bileşikleri içeren ilaçlarla birkaç saatlik ara verilmelidir.
 7. FERLOS yan etkisi: hazımsızlık, mide yanması, kurdeşen, diyare, dışkı ve idrarda koyu renk. bulantı, kabızlık.
 8. FERLOS Oral Çözelti de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. FERLOS ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 9. FERLOS Oral Çözelti, sırasıyla; Kan ve Kan Yapıcı Organlar,  Anemi (kansızlık) ilaçları, Demir, Demir trivalan (oral) ve
  demir III hidroksit olarak sınıflandırılmış şekilde, B03AB ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz bu ilacın üretimini Farmamag Ambalaj Sanayi yapar, ruhsatı da Santa Farma İlaç Sanayii A.Ş.’ye aittir.  FERLOS için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)  aşağıdadır.

 

FERLOS kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)
FERLOS kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

FERLOS kısa ürün bilgisi
FERLOS kısa ürün bilgisi

Ruhsatı: Santa Farma İlaç Sanayii A.Ş.
Adres: Okmeydanı, Boruçiçeği Sok. No: 16 Şişli- İSTANBUL 34382
Tel: 0212 220 64 00-Faks: 0212 222 57 59

Yorum Yap