EXODERIL Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Naftifin Hidroklorür’dür. EXODERIL Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.  Mantar enfeksiyonlarında görülen kaşıntıyı ve iltihap belirtilerini hızla azaltır. Kızarıklık, pullanma, şişlik ve kaşıntılı kabarcıklarla belirgin deri veya deri kıvrımlarının mantar enfeksiyonları; derinin candida kaynaklı  mantar enfeksiyonları;  el ve ayak parmak aralarında oluşan mantar enfeksiyonları (atlet ayağı-tinea pedis); tırnaklarda görülen mantar enfeksiyonları; kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar enfeksiyonları (tinea kruris); sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerle belirgin mantar enfeksiyonları (pitriyazis versikolor);  gövde, kol ve bacaklarda görülen yüzeysel mantar enfeksiyonlarının (Pityriasis versicolor) tedavisinde ve  kaşıntılı veya kaşıntısız  iltihaplı deri mantarlarının  tedavisinde kullanılır.

EXODERIL Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Mantar enfeksiyonlarında görülen kaşıntıyı ve iltihap belirtilerini hızla azaltır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 5. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli bir şekilde kullanınız. Hastalığın tekrarını önlemek için belirtilerin kaybolmasından sonra, en az 2 hafta boyunca ilacı uygulamaya devam ediniz.
 6. Eğer ayağınızda mantar enfeksiyonu varsa, etrafınızdaki kişilere bulaşmasını önlemek için, çıplak ayakla dolaşmayınız.
 7. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 8. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular, çoraplar ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılmalıdır.
 9. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 10. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 11. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 12. Gözünüze temastan kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

EXODERIL Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Deri üzerine veya tırnaklara sürülerek uygulanır. Tercihen gece yatmadan önce uygulayınız. İlacı uygulayacağız bölgeyi ılık suyla yıkayınız  ve kurulayınız. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz ve iyice kuruması için bir müddet bekleyiniz.
 3. Deri kıvrımları arasındaki mantarların tedavisinde, ilacı sürdükten sonra, kıvrımların arasına ince bir gazlı bez konulması önerilmektedir.
 4. Tırnak mantarı enfeksiyonlarında, enfeksiyonlu tırnak mümkün olduğunca dipten kesilir ve ilaç sürülür. Tırnağın iç kısmına doğru ovuşturulur, Hastalıklı tırnağın bir bantla kapatılması ilacın faydasını artırır.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Uygulanan bölgede ilacın kullanımına bağlı olarak, yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Naftifin Hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  EXODERIL Krem

EXODERIL Krem İlaç Prospektüsü


EXODERIL Krem İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın