Exelderm Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Sulkonazol nitrat’tır. Exelderm Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. El ve ayak parmak aralarında oluşan mantar enfeksiyonları; gövde , kol ve bacaklarda görülen yüzeysel mantar enfeksiyonları;  kasıklarda görülen mantar enfeksiyonları; derinin kıvrımlı yerlerinde ve deri üzerinde açık veya daha koyu yamalar şeklinde görülen mantar  hastalığı (Tinea versicolor)  tedavisinde kullanılır.

 

Exelderm Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz.Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 5. Tedavi süresi genellikle 2 ila 6 haftadır. 3 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 6. İlacı ağzınıza, gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 8. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılmalıdır.
 9. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 10. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Exelderm Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kremi tedavi edilecek bölgeye ince bir film tabakası  halinde uygulayınız ve  hafif hareketlerle masaj yaparak sürünüz. Derinin kıvrımlı bölgelerinde ise derinin yumuşamasını önlemek için az miktarda ilacı ovuşturarak uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yanma, kabartı, ciltte tahriş ve kızarıklık nadiren görülen yan etkilerdir. Belirtilen yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuzu haberdar ediniz.

İlaç Etken Maddesi: Sulkonazol nitrat

İlaç Marka İsmi:  Exelderm Krem

Exelderm Krem İlaç Prospektüsü


Exelderm-Krem-İlaç-Prospektüsü

1 Yorum

 1. 12 Mayıs 2016

Bir Yorum Yazın