Exelderm Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sulkonazol nitrat‘ tır. Exelderm Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Derideki mantar enfeksiyonlarını ve buna bağlı yanma ve kaşıntı gibi belirtileri hızla geçirir.  Exelderm, ayak mantarı (tinea pedis);  en sık boyun, gövde, kol ve bacaklarda görülen halka şeklinde iltihaplı, kaşıntılı, kızarık, yüzeyden kabarık lezyonlar ile belirgin vücut mantarı (tinea korporis); kasık bölgesinde, dış genital organlarda, uylukların iç kısımlarında ve kalçada  ortaya çıkan kırmızı ya da kahverengi lekeler, kaşıntı, yanma hissi, soyulma ile belirgin kasık mantarı (tinea kruris);  genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (pitriyazis versikolor) ve ayrıca Candida’ ya bağlı kasık bölgesi, dış genital organlar, koltuk altı, meme altları ve testisler üzerinde ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekeler ile belirgin kaşıntılı /döküntülü mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Exelderm Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Exelderm, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Derideki mantar enfeksiyonlarını ve buna bağlı yanma ve kaşıntı gibi belirtileri hızla geçirir.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 4. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için kremi yeterli sürede ve düzenli kullanınız. Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre değişebilir. Genellikle bir hafta içinde şikayetlerde azalma gözlenir. Ancak tekrarlamaları önlemek için tedaviye tinea pedis’te 4 hafta, diğer endikasyonlarda 2-3 hafta daha devam etmelidir.
 5. İlacı ağzınıza, gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 6. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 8. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 9. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 10. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 11. Tedavi başladıktan sonra iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 12. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

 

Exelderm Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve iyice kurulayınız. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız kremi mantar hastalığından etkilenen bölge ve çevresine ince bir tabaka halinde yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Derinin kıvrımlı bölgelerinde ise derinin yumuşamasını önlemek için az miktarda kremi ovuşturarak uygulayınız.
 3. Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak mantarlı bölgeye günde 1 veya 2 defa uygulanır. Ayak mantarı enfeksiyonunda günde 2 defa, hafif mantar enfeksiyonlarında günde 1 defa uygulanması yeterlidir.
 4. Kremi uyguladıktan sonra ellerinizi iyice yıkayınız.
 5. 4 haftalık düzenli kullanımdan sonra belirtilerinizde bir iyileşme görülmezse, tedavi tekrar incelenmelidir.
 6. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için kremi yeterli sürede ve düzenli kullanınız. Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre değişebilir. Genellikle bir hafta içinde şikayetlerde azalma gözlenir. Ancak tekrarlamaları önlemek için tedaviye tinea pedis’te 4 hafta, diğer endikasyonlarda 2-3 hafta daha devam etmelidir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Yanma, kabartı, ciltte tahriş ve kızarıklık nadiren görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sulkonazol nitrat
İlaç Marka İsmi:  Exelderm Krem

Exelderm Krem kullanma talimatı


Exelderm-Krem-İlaç-Prospektüsü

Yorum(3)

 1. 12 Mayıs 2016
 2. 22 Şubat 2018
 3. 20 Mayıs 2018

Bir Yorum Yazın