ERTES 75 1,5 mg Tablet (Ertesi Gün Hapı)

Endikasyon Bilgisi :

ERTES 75 1,5 mg Tablet, halk arasında ertesi günü hapı terimiyle bilinir.  Döllenmeyi engelleyen, bir  acil doğum kontrol hapıdır. Korumasız cinsel ilişkiden ( örneğin: doğum kontrol hapı almayı unutmak) sonra ve kullanılan koruyucu yöntemin başarısız olmasından (ilişki sırasında prezervatif’ yırtılması, kayması veya çıkması ) sonra hamileliği önlemek için kullanılır. Normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.  ERTES 75, korumasız cinsel ilişkiden ve kullanılan koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonraki mümkün olan en kısa sürede ve 72 saati  (3 günü) geçmeden kullanılmalıdır. 18 yaş üzeri kadınlarda kullanılmaktadır.

 

ERTES 75 1,5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

 1. Eğer ilacın etken maddesine -Levonorjestrel-   karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İlacı acil durumlarda kullanmaya özen gösteriniz.
 3. Korumasız cinsel ilişkiden sonra veya kullanılan koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonraki  en kısa sürede ve 72  saati  (3 günü)  geçmeden tercihen ilk 12 saat içerisinde tableti almaya özen gösteriniz.
 4. ERTES 75, adet döneminde de kullanılabilir.
 5. Eğer karaciğer rahatsızlığınız veya ciddi bağırsak emilim bozukluğnuz varsa bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 6. Tabletli aldıktan sonraki  üç saat içinde kusarsanız,  tekrar 1 tablet daha almanız tavsiye edilir.
 7. ERTES 75, önceden oluşan gebelikleri ortadan kaldırmaz.
 8. İlacın araç ya da makine kullanımına risk oluşturabileceği öngörülmemektedir. Her ihtimale karşı üzerinizdeki etkisini test ettikten sonra araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilir.
 9. •18 yaş üzeri kadınlarda kullanılmaktadır.
 10. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. ERTES 75 kullanımından sonraki 8 saat içerisinde bebek emzirmeyiniz.

 

ERTES 75′ in Kullanım Şekli:

ERTES 75‘ i hekiminizin öngördüğü biçimde kullanmanız tavsiye edilir. Hekiminizin belirlediği dozun altında yada üstünde bu ilacı kullanmamaya özen gösterin. İlacı korunmasız cinsel birleşimden sonra asgari 12 azami 72 saat içinde almalısınız.

Eğer 72 saat içinde ilacı almazsanız gebe kalıp kalmamanız konusunda net bir şey söylemek zor olur. Yapılan çalışmalarda ilacın  72 saat içerisinde alınması gebeliği yüzde 85 civarında engellediği görülmüştür. Bu ilacı 72 saat içerisinde alsanız dahi gebe kalmayacağınızın garantisi yoktur.

ERTES 75′ in İşe Yaradığını Nasıl Anlarım?

Eğer ilacı 72 saat içerisinde aldıysanız ve adet kanamalarınız beklediğiniz gibi düzenli bir şekilde gerçekleşiyorsa    ERTES 75‘ in ilacının gebeliği önlemede işe yaradığı söylenebilir. Eğer adet kanamalarınız beklediğiniz tarihlerin dışında oluyorsa lütfen vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırınız.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. İlacın etken maddesine olan alerjiye  bağlı kurdeşen, nefes almada güçlük ve vücudun belli bölgelerinde – dil, dudak, yüz- şişlik meydana geldiyse doktorunuza danışınız ve  acil yardım alınız.
 2. Mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik, karında ağrı, göğüste hassasiyetin artması gibi durumlar ilacın hafif yan etkileridir.

İlacın yukarıda belirtilmemiş daha farklı yan etkileri olabileceğini göz önünde bulundurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Levonorjestrel
İlaç Marka İsmi: ERTES 75 1,5 mg Tablet

ERTES 75 1,5 mg Tablet (Ertesi Gün Hapı) kullanma talimatı


ERTES 75 1,5 mg Tablet (Ertesi Gün Hapı) kullanma talimatı

Yorum Yap