Endol Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  İndometazin’dir. Endol Kapsül, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir ilaçtır. Osteoartrit (eklemlerde harabiyet ve kireçlenme), romatoid artrit(iltihabi eklem rahatsızlığı) ve ankilozan spondilit (daha çok omurga eklemlerinde sertleşme ile seyreden, ağrılı ilerleyici romatizma), kalça eklemi hastalığı belirti ve bulgularnın tedavisi ile akut gut artriti (gut hastalığına bağlı ağrılı eklem iltihabı), akut kas iskelet sistemi ağrıları (bel ağrısı, sırt ağrısı gibi), adet dönemi  ağrıları (Dismenore), ortopedik ameliyat sonrası  görülen şişlik ve ağrılar ile hasar ve zedelenme sonucu oluşan şişlik ve ağrıların giderilmesinde kullanır.

Endol Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri veya  mide-bağırsak kanaması, şiddetli karaciğer  veya böbrek yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliği durumlarından birine sahipseniz ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; bu ilacı kullanmayınız.;
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi veya felç, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı  gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Büyük ameliyatların hemen sonrasında veya her türlü ameliyat öncesinde kullanılmamalıdır.
 6. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 7. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrıları için kesinlikle kullanmayınız.
 8. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Yaşlı hastaların mide ve bağırsaklardaki  ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksektir.
 10. Tedaviniz sırasında doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 11. 14 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez.
 12. Tedaviniz sırasında kesinlikle alkol kullanmayınız. Alkol mide kanaması riskini artırmaktadır.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Endol Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu midede yaratabileceği tahrişi azaltmak amacı ile tok karnına  yada süt ile birlikte alınız.
 3. Yetişkin dozu, günde 50 ile 200 mg arasındadır.
 4. Ağrılı adet dönemlerinde dozaj: Günde 75 mg’a kadar, krampların veya kanamanın başlangıcıyla başlanır
  ve semptomlar sürdüğü sürece devam edilir.
 5. Akut gut artritinde dozaj: Bütün semptomlar ve belirtiler dinene kadar bölünmüş dozlar halinde günde 150 mg ila 200 mg dır.
 6. Akut ve kronik romatoid artrit ve kronik romatoid artrit’in akut döneminde, osteoartrit ve ankiloze spondilit’te başlangıç dozu günde 2-3 defa 1 kapsüldür. İlacın tesiri yetersiz görüldüğünde günlük doz her 7 günde 1 kapsül arttırılarak, günde 8 kapsüle kadar çıkarılabilir.
  Akut gutta başlangıç dozu günde 2-3 defa 1-2 kapsüldür. Bu doz gereğinde giderek arttırılarak günde 8 kapsüle kadar verilir. Tedaviye semptomlar kayboluncaya kadar devam edilmelidir.
 7. Kronik gutta ürik asit itrahını temin eden bir ilaçla kombine olarak günde 2 defa 1 kapsül
  verilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, hazımsızlık  iştahsızlık, sinirlilik, kabızlık ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: İndometazin
İlaç Marka İsmi:  Endol Kapsül

Endol Kapsül Kullanma Talimatı


Endol-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Yorum(4)

 1. 29 Mayıs 2016
 2. 11 Mayıs 2017
 3. 17 Temmuz 2017
 4. 20 Eylül 2017

Bir Yorum Yazın